Pískavice řecké seno: 6 účinků na lidské zdraví

priroda

Okolo nás je široké spektrum bylinek. Některé jsou známé a léty prověřené. Jiné se k nám dostávají z exotických destinací a své místo v našem životě si nějakou dobu hledají. Mezi ty, které mají opravdu dlouhou tradici, ale trochu se na ně zapomnělo, patří pískavice řeckého sena. Víte, co vám může tahle rostlina nabídnout?

Svět bylinek je opravdu velmi rozmanitý. Řada z nich se používá čerstvá. Jiné je lepší usušit, nebo je přidat do speciálních kořenících směsí. Z řady bylinek se dělají i různé odvary a čaje. Které mohou například podpořit imunitní systém, který se právě potýká s oslabením, nebo nemocí. (Naše babičky si v tomhle ohledu velmi cenily šípku.)

Jelikož ale máme k ruce moderní léky a další preparáty, které lze koupit v lékárně, naše povědomí o rostlinném bohatství se nám občas trochu rozplývá pod rukama. Naštěstí, čím dál více lidí se zajímá o bylinkářství trochu více do hloubky. Takže nám mnohdy připomínají existenci bylin, které mohou podpořit mužskou vitalitu a zdraví.

Mezi ně patří i pískavice řecké seno. Proto se na tenhle zázrak podíváme blíž v následujících několika odstavcích.

Fenugreek – Pískavice řecké seno

Podle informací, které se předávaly ústně mezi lidmi, pískavice zvyšuje hladinu testosteronu. (Na což se podíváme níže.) Ve Středomoří, odkud pochází, se ale hojně používala jako koření do jídla.

I dnes pískavici řecké seno v některých druzích koření najdeme. Pravděpodobně ale půjde o bohatší směsy. Pro většinu lidí je totiž konzumace samotné pískavice kvůli jejím vlastnostem velmi nepříjemná. (Má totiž velmi specifickou vůni.) Jelikož se jednalo o jednu z prvních cíleně pěstovaných rostlin, poměrně záhy si našla místo v bylinné lékárničce nejednoho lidového léčitele.

Ti ji používali na vytahování hnisu z ran a vředů. Také se s pískavicí řeckého sena změkčovaly zatvrdliny. V Egyptě se dokonce používala v průběhu balzamování. Jak tedy vidíte, historie pískavice řeckého sena je opravdu velmi poutavá.

piskavice

6 nejlepších účinků pískavice

I když možná budete trochu překvapení, pískavice řecké seno se mnohde podává ženám, které mají po porodu. Měla by totiž zvyšovat produkci mateřského mléka, které je hlavním a zároveň nejdůležitějším zdrojem potravy pro nově narozené miminko.

Dále se o pískavici řeckém senu říká, že:

  • Může podporovat normální hladinu krevního cukru
  • Může podpořit normální hladinu cholesterolu v krvi
  • Může přispět ke kontrole apetitu
  • Může přispět k úlevě od pálení žáhy

Vás ale určitě zajímá něco jiného. Konkrétně to, jaká je pravda o pískavici řeckém senu a o zvyšování testosteronu u mužů. Proto se podíváme, co o této bylince v tomto ohledu říká moderní medicína a věda.

Pískavice řecké seno se stalo součástí studií, které zjišťovaly její vliv na hladinu testosteronu u mužů a na jejich libido. A výsledek byl poměrně uspokojivý. K dispozici máme informace o dvou studiích, kterých se vždy zúčastnilo 30 mužů. (Delší, která trvala 8 týdnů uvádí, že muži byli ve věku, kdy navštěvovali vysokou školu. Kratší, šestitýdenní, věk neuvádí.)

Během delší studie byla části mužů podávaná pískavice řeckého sena. Jejich úkolem pak bylo cvičení. (Konkrétně se mu věnovali čtyřikrát týdně.) Skupina, která nedostávala pískavici vůbec, měla problém s mírným úbytkem testosteronu. Skupina, která tuto bylinku dostávala, měla naopak testosteronu o něco více. Také měla o 2 % méně tělesného tuku.

muz

Kratší studie, která trvala 6 týdnů, pak zkoumala vliv podávání pískavice řeckého sena na sexuální výkonnost a libido. Její účastníci pak hodnotili podávání pískavice řeckého sena velmi kladně.

Z toho by mohlo plynout, že účinky pískavice řeckého sena na libido a hladinu testosteronu jsou prakticky zaručené. Ovšem, je potřeba dodat, že některé z těchto výzkumů byly zadávané a financované společnostmi, které se zabývají prodejem přípravků s pískavicí. Kvůli tomu je někteří lidé označují za méně důvěryhodné. Zvlášť, když některé jiné studie vliv pískavice v tomto ohledu nepotvrdily.

Dá se tedy říct, že i když to vypadá nadějně, budeme si muset počkat na nějaké další upřesňující studie. I kdyby ale u vás došlo jen ke zvýšení libida, věříme, že budete tuto změnu vnímat jako pozitivní. Možná je tedy čas vyzkoušet nějaký doplněk stravy s pískavicí osobně.

———-Komerční článek———-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here