Pískavice řecké seno – léčivé koření pro zvýšení laktace

piskavice

Asi nejvíce je známá pískavice řecké seno jako prostředek pro zvýšení laktace u kojících maminek. Ovšem toto zajímavé koření má mnoho dalších využití, a kromě léčení i zvláštně chutná.

Odkud pochází

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) pochází z Blízkého východu, odtud se však rozšířila do mnoha evropských, asijských i jihoamerických zemí (Francie, Španělsko, Turecko, Maroko, Bangladéš, Nepál, Indie, Pákistán, Čína, Argentina). Hlavním pěstitelem i vývozcem se stala Indie.

Jakou má chuť

Pískavice má silně aromatickou chuť, která je mírně nahořklá. Trochu bychom ji mohli přirovnat k libečku nebo k celerové nati.

recke seno

Jak pískavici využít v kuchyni

Pískavici si můžeme přidávat do nakládaných okurek, různých čatní nebo marinád, ale hodí se také do pečiva, chleba, sladkostí, zmrzliny, žvýkaček nebo nealkoholických nápojů. Ze semen se dá uvařit bylinný čaj, pražená semena se odjakživa používala jako náhražka kávy.

Co pískavice obsahuje a jaký má vliv na naše tělo

Pískavice je bohatým zdrojem železa, vitamínů skupiny B, hořčíku. Díky těmto látkám zvyšuje laktaci, ale může pomoci i všem lidem, kteří potřebují bohatou nutriční stravu. Ženám navíc může pomáhat s hormonálními výkyvy, které je stíhají v souvislosti s premenstruačním syndromem nebo s klimakteriem. Dále je vhodná pro léčbu nachlazení, bolestí v krku, kašle, při žaludečních a střevních potížích, nemocech ledvin, prý je dobrým afrodiziakem, zvláště pro muže, a posiluje svaly jako přírodní anabolikum.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here