Peurárie laločnatá – kudzu

Peurárie laločnatá, nazývána též kudzu, latinsky Peuraria Lobata, se řadí mezí popínavé a trvalé byliny mající hlízovité kořeny. Peurárie mohou mít až 10 metrů vysokou lodyhu, která je mnohdy oblejší a chlupatá. Listy bývají trojčetné s většími špičatými a laločnatými lístky.

kudzu
Kudzu, Autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, Odkaz

Květenství probíhá formou úžlabních hustějších hroznů, některé konce květu oplývají dokonce i několika hrozny. Barva květu je fialová, až purpurová. Aktuálně se peurárie pěstuje ve více zemích jihovýchodní a východní Asie, v jižních částech Afriky nebo i v Austrálii. V Číně, Vietnamu a Japonsku lze peurárii také nalézt, ovšem jiné odrůdy.

Účinky rostliny

  • lék při angíně, dokáže snížit teplotu a uvolnit ucpaný nos
  • stabilizuje hladinu krevního cukru v těle
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • má močopudné účinky
  • detoxikuje tělo
  • poskytuje větší ochranu pro tělo při požití alkoholu a jeho následném odbourávání
  • dokáže vyvolat pocení
  • působí proti nadýmání
  • zevně pomáhá při kopřivce, při kožním poranění nebo také při spalničkách

Detoxikace

Peurárie je velký pomocník při požití většího množství alkoholu nebo při předávkování drogami. Dokáže podpořit regeneraci organismu, který byl těmito toxickými látkami či alkoholem poškozen. V těle totiž dokáže zpomalit rozklad etanolu na aldehyd kyseliny octové, jež je pro tělo velmi škodlivý.

Skryté nebezpečí

Kudzu je uvedena mezi stovkou nejnebezpečnějších rostlin celé planety. Rostlina se dokáže snadno a rychle šířit a udrží se prakticky kdekoli. S tímto problémem se nejvíce setkala Severní Amerika. Hlavní problém spočívá v tom, že dokáže změnit jakýkoli ekosystém, pohltí všechny ostatní rostliny.

Rostliny totiž zcela pokryje, aby na ně nešlo sluneční záření, a ony pak následně nejsou schopny fotosyntézy, což vede k následnému úhynu. V Evropě byl problém s jejím šířením zaznamenán minimálně – a to jen v její jižní části. V České republice se kudzu doposud neobjevila. Je to pravděpodobně z toho důvodu, že zde pro ni nejsou vhodné klimatické podmínky ke zrání jejích semen.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here