Pěstování vlaštovičníku na zahradě

vlastovicnik
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Vlaštovičník je sám o sobě spíše plevelnou bylinkou, která roste téměř všude. Avšak na zahradě ji můžete pěstovat, protože ji využijete hned několikrát.

Jaká další jména se pro bylinku používají

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je tak dlouho známou bylinkou, že si již vysloužil mnoho přezdívek. A tak se nedivte, když uslyšíte například krvavý mužíček, boží milost, druidské mléko, zlatý kořínek nebo bělmové kořeny.

Na co se vlaštovičník používá

Vlaštovičník je sice jedovatá bylinka (celá bylinka, zejména latex, a to kvůli obsahu chelerythrinu), ale v malých množstvích a zevně má velmi příznivé léčivé účinky. Znáte ji určitě na bradavice a opary, vnitřně se používá na nemoci jater a žlučníku, má také antibiotické účinky, sedativní a analgetické účinky (zejména chelidonin), stimulační na hladké svalstvo (berberin).

kvet vlastovicnik
Zdroj foto: Karelj, Public domain, via Wikimedia Commons

Doporučení

Zevně můžete vlaštovičník používat bez lékařského doporučení, vnitřně dbejte raději rad lékaře. Nikdy si také nedávejte šťávu z vlaštovičníku do oka – mohli byste si poškodit rohovku.

Pěstování

Vlaštovičník roste prakticky všude, ale pokud jej nemůžete sbírat ve volné přírodě na čistém místě, ponechte mu část své bylinkové zahrádky nebo vůbec zahrady, ať tam roste. V létě využijete jeho žlutou šťávu na bradavice a opary, na jaře si můžete nasbírat nať a usušit (sušte ji rychle, nejlépe v sušičce, nesmí začít fermentovat), na podzim se sbírají kořeny, ze kterých se vyrábí účinná tinktura  (na bradavice, na podporu jater i na léčení některých rakovinných bujení). Přebytečný vlaštovičník dejte jako zelenou složku do kompostéru.

Zdroje: www.wikipedia.org; www.abecedazahrady.cz; Staňková-Kröhnová, Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky 2. Grada, Praha 2019.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here