Pěstování vlaštovičníku na zahradě

vlastovicnik
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Vlaštovičník je sám o sobě spíše plevelnou bylinkou, která roste téměř všude. Avšak na zahradě ji můžete pěstovat, protože ji využijete hned několikrát.

Jaká další jména se pro bylinku používají

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je tak dlouho známou bylinkou, že si již vysloužil mnoho přezdívek. A tak se nedivte, když uslyšíte například krvavý mužíček, boží milost, druidské mléko, zlatý kořínek nebo bělmové kořeny.

Na co se vlaštovičník používá

Vlaštovičník je sice jedovatá bylinka (celá bylinka, zejména latex, a to kvůli obsahu chelerythrinu), ale v malých množstvích a zevně má velmi příznivé léčivé účinky. Znáte ji určitě na bradavice a opary, vnitřně se používá na nemoci jater a žlučníku, má také antibiotické účinky, sedativní a analgetické účinky (zejména chelidonin), stimulační na hladké svalstvo (berberin).

kvet vlastovicnik
Zdroj foto: Karelj, Public domain, via Wikimedia Commons

Doporučení

Zevně můžete vlaštovičník používat bez lékařského doporučení, vnitřně dbejte raději rad lékaře. Nikdy si také nedávejte šťávu z vlaštovičníku do oka – mohli byste si poškodit rohovku.

Pěstování

Vlaštovičník roste prakticky všude, ale pokud jej nemůžete sbírat ve volné přírodě na čistém místě, ponechte mu část své bylinkové zahrádky nebo vůbec zahrady, ať tam roste. V létě využijete jeho žlutou šťávu na bradavice a opary, na jaře si můžete nasbírat nať a usušit (sušte ji rychle, nejlépe v sušičce, nesmí začít fermentovat), na podzim se sbírají kořeny, ze kterých se vyrábí účinná tinktura  (na bradavice, na podporu jater i na léčení některých rakovinných bujení). Přebytečný vlaštovičník dejte jako zelenou složku do kompostéru.

Zdroje: www.wikipedia.org; www.abecedazahrady.cz; Staňková-Kröhnová, Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky 2. Grada, Praha 2019.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here