Jak pěstovat plicník lékařský na zahrádce

Plicník roste původně na krajích lesa a na pasekách, ale vypěstovat si jej můžete i doma na zahrádce. Vyplatí se to, protože z plicníku můžete sbírat květy i listy a obojí použít zejména při nemocech dýchacích cest.

Jaké stanoviště zvolit

Plicník potřebuje ke svému růstu stinné stanoviště s dostatkem vláhy. Nesnáší přímé slunce a vysušenou půdu. Zeminu volte propustnou, spíše lehčí, s pH neutrálním až kyselejším. Plicník v době sucha dostatečně zalévejte. Přihnojování je možné domácím kompostem. Plicník se vám odmění trojbarevnými květy: růžovými, fialovými a modrými.

Co sbírat a kdy

Plicník obvykle vykvétá v období dubna a května a tehdy je nejlépe květy i sbírat. Z čerstvých květů si můžete připravovat čaje po celé období, na pozdější dobu je možné květy usušit. Listy se začínají sbírat brzy po odkvetení, protože tehdy všechna síla bylinky přechází právě do nich.

Co si z plicníku připravit

Čaj při zánětech průdušek a zápalech plic 1 díl květů plicníku + 1 díl květů divizny + 1 díl listů jitrocele zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme 2–3 šálky denně, můžeme přisladit medem. Pijeme pouze při potížích, nikdy ne dlouhodobě. Čaj proti zahlenění 1 díl květů plicníku + 1 díl prvosenky + 1 díl rdesna ptačího zalijeme šálkem vroucí vody a necháme cca 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme teplé až 2 šálky denně, nikdy však dlouhodobě. Inhalace z plicníku 2 lžíce čerstvých nebo sušených květů plicníku zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme cca 10 minut louhovat. Poté nemusíme cedit, ale posadíme se nad nádobu s tímto ještě horkým odvarem, na hlavu si dáme velkou osušku nebo ručník a inhalujeme aspoň 5 minut. Inhalace pomáhá při rýmě a zahlenění. Pozor: Veškeré vnitřní užívání plicníku se nedoporučuje dětem a těhotným a kojícím ženám! bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here