Jak pěstovat mátu na zahradě?

  Máta je známá svou agresívní povahou, kdy dokáže převzít celou zahradu. Skutečností je, že máta patří mezi invazivní rostliny. Pokud ale budete mít mátu pod kontrolou, získáte užitečnou bylinku do kuchyně i k léčbě různých neduhů. V tomto článku se dozvíte, jak na to, aby vám máta nepřerostla přes hlavu.

Mátové rostliny

Na začátek je potřeba říci, že odrůd máty je neskutečné množství. Všechny tyto odrůdy stojí za to pěstovat. Nejčastěji mátu používáme k ochucení jídel nebo do salátů, spousta druhů máty je ale pěstována pro svou jedinečnou vůni. Z nich bychom mohli jmenovat například: máta peprná, máta polej, máta klasnatá, máta jablečná, čokoládová, ananasová, pomerančová a další.

Pěstování máty ze semínka nebo z kořenových řízků

Všechny odrůdy máty mohou být vypěstovány ze semínka. Výjimkou je máta peprná, která nevyrábí semínka, proto musí byt množena pouze odběrem kořenů ze zavedených rostlin. Tímto způsobem ale mohou být pěstovány všechny druhy máty. Pěstování máty z kořenových řízků je nejjednodušší způsob, jak mátu množit. Jednoduše odtrhněte zakořeněný kousek máty z již rostoucí rostliny. Dejte do květináče a zalijte. Taktéž můžete vykopat velký shluk máty a rozdělit ji na menší rostliny.

Jak pěstovat mátu

Jedním z nejlepších způsobů, jak pěstovat mátu na zahradě, aniž by hrozilo její šíření napříč celou zahradou, je použití nádob. Jednoduše tyto nádoby zakopejte do půdy tak, aby horní okraj vystupoval asi o 2 cm. Dobré je také mátu zasadit aspoň 30 cm od jiných rostlin, včetně jiných druhů máty, protože je invazivní a mohlo by dojít ke křížení. I když je většina máty velmi snadná k pěstování, obecně se jí daří lépe, když se nachází v organicky bohaté, vlhké, ale dobře odvodněné půdě. Máty má ráda přímý sluneční svit nebo také polostín. Mátové listy můžete použít ihned, jakmile máta začne kvést.

Problémy spojené s pěstováním máty

Kromě agresívního šíření napříč zahradou, je pěstování máty obvykle bezproblémové. Občas se ale vyskytne problém se škůdci, jako jsou mšice či roztoči, kteří se pouští do aromatických listů máty. Máta může být také náchylná k chorobám, jako je plíseň či vadnutí. bylinkopedie nákup bylinek a produktů

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here