Jak pěstovat mátu na zahradě?

  Máta je známá svou agresívní povahou, kdy dokáže převzít celou zahradu. Skutečností je, že máta patří mezi invazivní rostliny. Pokud ale budete mít mátu pod kontrolou, získáte užitečnou bylinku do kuchyně i k léčbě různých neduhů. V tomto článku se dozvíte, jak na to, aby vám máta nepřerostla přes hlavu.

Mátové rostliny

Na začátek je potřeba říci, že odrůd máty je neskutečné množství. Všechny tyto odrůdy stojí za to pěstovat. Nejčastěji mátu používáme k ochucení jídel nebo do salátů, spousta druhů máty je ale pěstována pro svou jedinečnou vůni. Z nich bychom mohli jmenovat například: máta peprná, máta polej, máta klasnatá, máta jablečná, čokoládová, ananasová, pomerančová a další.

Pěstování máty ze semínka nebo z kořenových řízků

Všechny odrůdy máty mohou být vypěstovány ze semínka. Výjimkou je máta peprná, která nevyrábí semínka, proto musí byt množena pouze odběrem kořenů ze zavedených rostlin. Tímto způsobem ale mohou být pěstovány všechny druhy máty. Pěstování máty z kořenových řízků je nejjednodušší způsob, jak mátu množit. Jednoduše odtrhněte zakořeněný kousek máty z již rostoucí rostliny. Dejte do květináče a zalijte. Taktéž můžete vykopat velký shluk máty a rozdělit ji na menší rostliny.

Jak pěstovat mátu

Jedním z nejlepších způsobů, jak pěstovat mátu na zahradě, aniž by hrozilo její šíření napříč celou zahradou, je použití nádob. Jednoduše tyto nádoby zakopejte do půdy tak, aby horní okraj vystupoval asi o 2 cm. Dobré je také mátu zasadit aspoň 30 cm od jiných rostlin, včetně jiných druhů máty, protože je invazivní a mohlo by dojít ke křížení. I když je většina máty velmi snadná k pěstování, obecně se jí daří lépe, když se nachází v organicky bohaté, vlhké, ale dobře odvodněné půdě. Máty má ráda přímý sluneční svit nebo také polostín. Mátové listy můžete použít ihned, jakmile máta začne kvést.

Problémy spojené s pěstováním máty

Kromě agresívního šíření napříč zahradou, je pěstování máty obvykle bezproblémové. Občas se ale vyskytne problém se škůdci, jako jsou mšice či roztoči, kteří se pouští do aromatických listů máty. Máta může být také náchylná k chorobám, jako je plíseň či vadnutí. bylinkopedie nákup bylinek a produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here