Chcete si vypěstovat mateřídoušku na vlastní zahradě? Jde to

materidouska
Foto: Jerzy Opioła / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Mateřídouška je celkem nenáročná bylinka, která vydrží na jednom místě i několik let. Pokud ji nemáte v přírodě blízko, abyste si ji mohli kdykoliv nasbírat, pak ji zkuste pěstovat přímo na zahradě.

Jak pěstovat mateřídoušku

Mateřídoušku můžete namnožit dělením trsů (nejlépe na jaře nebo na podzim) nebo pěstovat ze semínek. Trsy vám jistě rád dá nějaký jiný pěstitel, semínka si kupte v zahradnictví – vysejte je v březnu do truhlíku, od května potom vysévejte nebo přesazujte ven.

materidouska kvet
Foto: Harald Süpfle / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Jaké stanoviště má nejraději

Miluje slunce, světlo a teplo. Nevadí jí sucho. Proto ji pěstujte na vrcholu bylinkové spirály, na skalce nebo na suché zídce. Můžete ji pěstovat i v nádobách, ale v tom případě dejte pozor, abyste ji zbytečně nepřelévali. Opravdu má raději spíš sucho než mokro. Nemá ráda větrné místo. Naopak dobře snáší mráz.

Jakou půdu mateřídouška potřebuje

Mateřídouška má ráda pískovcové nebo vápenité půdy, tedy raději zásadité než kyselé. Můžete jí do půdy nebo nádoby přidat vápno, aby se cítila jako v přírodě.

Pastva pro včely

Protože mateřídouška silně voní, na jaře a v létě bude ve vaší zahradě vábit včely.

Seříznutí po odkvětu

Mateřídouška je opravdu odolná rostlinka. Jediné, co potřebuje, je seříznutí odkvetlých květů, aby mohla znova obrůst a na jaře vyrazit novými květy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here