Pěstujeme majoránku na zahrádce

Jistě vaše babička pěstovala majoránku, ale vy už jste zapomněli, jak to dělala. Připomeneme vám některá pravidla, aby se vám majoránka skutečně povedla a abyste jí sklidili co nejvíce.

Jaké stanoviště potřebuje majoránka

Majoránka původně pochází z Přední Asie a Středomoří, ke svému růstu tedy potřebuje slunné a suché stanoviště s lehčí, spíše zásaditou půdou a kryté před větrem. Přihnojování je možné, a to nejlépe domácím kompostem. Za velkého sucha je potřeba zalévat.

Jak sít a sázet

Majoránka by kvůli náchylnosti na mráz nepřežila zimu, a tak se pěstuje jako jednoletá bylinka. Semena vyséváme na jaře do truhlíků a vzrostlejší rostlinky vysazujeme na zahradu po 15. květnu ve vzdálenosti asi 3 cm od sebe. Můžeme ji samozřejmě pěstovat i v truhlících, v bylinkové spirále apod. Dobře se také osvědčilo vytvořit pro majoránku speciální políčko, které je ze všech stran obehnáno dřevěnými laťkami (max. do výšky majoránky, tj. kolem 20 cm), aby rostlinky nepolehávaly a nedostali se na ně škůdci, např. slimáci.

Jak sklízet

Majoránku můžete sklízet i několikrát do roka – obvykle 2–3, vždy znovu obroste. Sušit ji můžete v bedýnkách vyložených pečicím papírem i zavěšenou v kyticích na chráněném místě. Když je majoránka zcela suchá, je potřeba ji ještě tzv. odrhnout, což naše babičky dělávaly za dlouhých zimních večerů.

Jaké má majoránka léčivé účinky

Majoránka je koření, které se přidává k těžkým jídlům (např. bramborák), neboť povzbuzuje trávení. Dále je močopudná, působí proti nachlazení, odstraňuje křeče a migrény, pomáhá při nespavosti a astmatu, zevně urychluje hojení ran. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here