10 důvodů, proč pěstovat oblíbenou bylinku – levanduli.

  Levandule je naprostý zázrak v našich zahrádkách a my vás přesvědčíme o tom, že pěstovat tuto rostlinku se skutečně vyplatí. Nabízíme vám 10 důvodů, proč byste to měli zkusit. A věříme, že si vyberete alespoň jeden z nich.

  1. Je ozdobou každé zahrady

Levandule je krásná sama o sobě, nepotřebuje k sobě žádné doplňky, vždyť ve Francii existují levandulová pole, která jsou mnohdy ztvárněna na obrazech či fotografiích umělců. I v našich podmínkách se levanduli daří. Navíc si můžete pořídit i ozdobné kultivary, jako je například levandule korunkatá, tzv. francouzská levandule s velkými květenstvími, nebo úzkolistá, která má variety s růžovými a bílými kvítky.

2. Je užitečná, protože odpuzuje mšice

Udělá vám užitek i při samotném pěstování, protože odhání mšice. Proto se tak často pěstuje v sousedství růží, které na napadání mšicemi trpí velmi výrazně.

3. Levandulové kvítky můžete dát do vázičky na jídelní stůl

Levandulovými kvítky, i když jsou jemné a malé, můžete ozdobit jídelní stůl, nebo např. i pracovní stolek. Nejenže dosáhnete estetického zážitku, ale budete vdechovat i omamnou a uklidňující vůni. Ke stejnému účelu můžete použít celé levandulové rostlinky v květináči.

4. Sušené levandulové květy odpuzují moly

Nasušené levandulové květy umístěte do skříní a zbavíte se šatních molů jednou pro vždy. Jako bonus budete mít krásně provoněné prádlo.

5. Levandulový čaj uklidňuje

Čaj z čerstvých či sušených levandulových květů má zklidňující účinky, působí proti stresu, úzkosti i bolestem hlavy.

6. Levandulová koupel zklidní nervy i pokožku

Připravíte-li si koupel z levandulových květů (hrst květů spaříte litrem vroucí vody, necháte vyluhovat a přecezené vlijete do vany), užijete si koupel, která zklidní vaše smysly, rozbouřenou mysl a vaši pokožku zanechá příjemné vláčnou a voňavou.

7. Levandulový olej zmírňuje migrénu

Domácí levandulový olej vám pomůže od migrény, ale i od stresu, a můžete jej použít jako univerzální olej pro masáže – je vhodný i pro masáže miminek.

8. Čerstvými květy můžete zdobit dezerty

Čerstvé květy levandule krásně dozdobí vaše dezerty, dorty, ale můžete je dát i do cukřenky a vytvořit tak levandulový cukr.

9. Sušené květy levandule se používají jako koření

Květy levandule jsou součástí např. provensálského koření a hodí se zejména k dušeným pokrmům.

10. Mladé lístky levandule se hodí k masům a rybám

Po vzoru Jihoevropanů můžete využít i listy a mladé lístky levandule přidávat k masitým pokrmům a rybám, získáte tak poněkud ostřejší chuť. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here