Jako léčivé koření se používá už od starověku. Dnes však Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) známe spíše jako velmi chutné koření, používané zejména ve středomořské kuchyni. Říká se mu také pelyněk kozalec a patři do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).
Jde o koření, které oceňují nejenom amatérští, ale také profesionální kuchaři, ovšem neměli bychom opomíjet ani jeho léčivé vlastnosti. A proč je tedy v medicíně tak oblíbený a vyhledávaný?
Estragon jako hadí bylinka – možných vysvětlení je několik
A proč se vlastně estragonu říká tak zvláštně? Některé zdroje tvrdí, že se místech odkud tato bylina pochází (byť se dnes pěstuje už opravdu po celém světě) používá jako jako lék proti hadímu uštknutí. Mimochodem její původní domovinou jsou oblasti Kaspického moře a Sibiře. Jde ovšem o velmi půvabnou a aromatickou trvalku, což nahrává druhé z teorií.
Ta zase říká, že si „hadí bylina“ vysloužila svou přezdívku proto, že mezi ostatními bylinami natolik vyniká a dominuje díky své intenzivní, jasné a mírně štiplavé chuti. Pokud tedy nechcete, aby vaše jídlo chutnalo lehce nahořkle, musíte ji do jídla přidávat s nejvyšší opatrností. A to nejlépe až na samém konci vaření. A opravdu jen v malých dávkách. Estragon dokáže snadno přebít všechny ostatní chutě, a to by byla rozhodně škoda.
Pomáhá na migrénu, cukrovku i problémy se zrakem
Opravdu ho stačí jen přidat do jídla a okamžitě můžete čerpat z mnoha jeho pozitivních vlastností. A jaké to jsou? Pokud ho zařadíte do jídelníčku, můžete si díky němu skvěle vynahradit nedostatek vitaminu A. Právě ten v našem těle podporuje činnost trávicího ústrojí a má rovněž nezanedbatelně pozitivní vliv na náš celkový imunitní systém.
Estragon v jídle (stejně jako jiné druhy pelyňku) také účinně bojuje s nechutenstvím a nabídne antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při žaludečních vředech, zánětech v trávicím traktu i při mnohých dalších obtížích. A všichni, kdo se cítí ohroženi civilizačními chorobami, by neměli zapomínat ani na to, že snižuje hladinu cholesterolu. A co výživové látky? I tady nám estragon může skvěle pomoci, obsahuje totiž organické kyseliny a minerály, v čele s hořčíkem, draslíkem, železem a zinkem.
Měli byste vědět: není bez zajímavosti, že v minulosti se tato bylinka používala jako lék na epilepsii, migrénu a cukrovku. A mnozí lidoví léčitelé ji ze stejného důvodu doporučují i teď. Jen málokdy je však pelyněk estragon užíván samostatně, účinnější bývá totiž ve směsích. Výjimku tvoří lidé trpící hypertenzí, ti by si měli do svých pokrmů přidávat estragon každý den.
Do jakého jídla se estragon nejlépe hodí?
Jak si však připravit chutné jídlo s estragonem tak, aby nám nečinila potíže jeho hořká chuť? Základem je vědět, kam se tato bylinka hodí a které pokrmy může naopak zkazit. Už od starověku se čerstvé listy estragonu přidávají do základu při kvašení zelí nebo okurek. Opravdu je třeba přidat pelyněk estragon čerstvý a nikoli sušený, v takovém případě totiž dokáže zintenzivnit octovou chuť.
Hodí se také do domácí hořčice (existuje přímo speciální druh estragonové hořčice) a majonézy, do studených krémových omáček a také do všech druhů francouzských dresingů. Pomůže vám s trávením, takže je vhodné ho použít také k obohacení a dochucení těžko stravitelných pokrmů. Velmi dobře také doplňuje chuť všech rybích a masových pokrmů. Hodí se k masu kuřecímu, vepřovému, jehněčímu apod. A své uplatnění najde i v nádivkách. A chybu s ním neuděláte ani v houbových a bramborových pokrmech.
Máte raději jednoduchá jídla nebo lehké zeleninové přesnídávky? Pak byste měli vědět, že se estragon perfektně snoubí a rajčaty, cuketami, okurkami a kupodivu také s jemným chřestem (ovšem pouze se zeleným, jehož chuť je výraznější – bílý chřest by přidání estragonu zcela zahubilo, tedy co do chuti). A v neposlední řadě je vhodné zmínit také to, že hadí bylinku lze použít i jako skvělý doplněk omelet, sázených vajec nebo kupříkladu mořských plodů. Snadno si tak jeho prostřednictvím můžete své zažívání „nastartovat“ už ráno a po zbytek dne z těchto benefitů těžit.
Jak je to s estragonem sušeným
Ten nám své skvělé vlastnosti nabídne jen v případě, že byl usušen správně. A jak na to? Sušení je třeba provést co nejrychleji, ovšem tak, aby teplota v místnosti či v sušárně nepřesáhla 35 °C. To, že jste se dostali nad povolený limit, poznáte snadno – bylinka vám zhnědne a ztratí většinu své chuti i aroma.
I správně usušený estragon by však měl posloužit píše jako „nouzovka“ během chladných zimních měsíců. Kdykoliv jindy vám totiž tenhle krasavec poroste bez potíží za oknem v květináči. A velmi mu vyhovuje hnojení kopřivovým výluhem.