Japonské rituály pro zdraví a krásu

bylinka
Zdroj foto. pixabay

Péče o pleť: Krása Japonek i jejich jemná pleť jsou mezi ženami pověstné. Málokdo však ví, co stojí za jejich tajemstvím. Obvykle narážíme v různých časopisech na jednotlivé kosmetické tipy, jež však samy o sobě rozhodně nestačí. Mnohem důležitější je komplexní působení bylin a správných postupů. A na co tedy při péči o pleť „po japonsku“ vsadit?

Důležité jsou nejenom použité prostředky, ale také správné pořadí úkonů. Aby bylo jednou provždy jasno – obyvatelky Japonska si dokáží samy na sebe udělat čas. I kdyby to bylo jen deset minut denně. Seznámíme vás s jejich kosmetickými rituály a s tím, co na péči o svou pleť používají.

V hlavní roli sázka na přírodní suroviny

Tak především se obvykle vyhýbají drahým kosmetickým sérům. Nezáleží jim na tom, kolik kyseliny hyaluronové nebo ovocné obsahují. Velmi dobře totiž vědí, že tytéž služby jim přinesou běžně dostupné potraviny okolo nich. Chcete pleť očistit a zároveň vyživovat? Pak vsaďte na fazolky adzuki (i když čistě technicky vlastně o fazole nejde – jejich jedovatosti v syrovém stavu se tedy nemusíte bát).

Fazolky stačí namočit do vody a poté rozemlít na pastu. Musí se nanášet tak akorát. Jemně ji vmasírujte do pleti. Drobné abrazivní částečky se postarají o její účinnou exfoliaci a živiny v adzuki ji zase zásobí vším potřebným pro krásný a mladistvý vzhled. Stačí opakovat 1-2 týdně. Pastu nechte 10 až 15 minut a poté ji smyjte jemným mýdlem. Redukuje i jemné vrásky jednoduše tím, že pleť vyživuje a vypíná zevnitř.

Máte v oblibě peeling? Vsaďte raději na masky

Pokud byste se podívali do koupelnové skříňky dobře vypadající Japonky, peeling byste tu určitě nenašli (nanejvýš ten přírodní, který jsme popsali výše). Pleť se o sebe totiž podle této filosofie dokáže postarat sama, stačí jí k tomu jen dát dostatečnou příležitost.

A nemyslete si, že je nanášení masek nějak časově náročné. Stačí si po vzoru obyvatelek země vycházejícího slunce zvolit ty ve tvaru obličeje, které najdete v drogerii. Soustřeďte se na ty zvlhčující a vyživující. Jednoduše aplikujete, 10 minut počkáte a je to. Vhodné jsou také jemné čistící gely, pomáhající zvlhčit pokožku na obličeji.

Jak na odstranění make-upu? Pomůže rostlinný olej

Leckdy nepoškozují naši pleť ani samotná líčidla, ale spíše to, jakým způsobem je ze své pokožky odstraňujeme. A nebudeme si nic nalhávat – nejrůznější profi přípravky jsou docela agresivní. Takže na co vsadit místo nich? Ve hře jsou zejména různé pečující oleje.

krasa
Zdroj foto. pixabay

Máme třeba na mysli:

  • ricinový olej
  • olej ze sladkých mandlí
  • makadamový olej
  • bio řepkový olej
  • avokádový olej
  • šípkový olej
  • jojobový olej
  • růžový olej
  • nebo tsubaki olej

Vyberte si podle typu své pokožky. Například růžový olej se nehodí pro tu mastnou, jojobový je vhodný pro citlivou apod. Samozřejmě, že je odstraňování make-upu za pomoci oleje trochu pracnější, ale rozhodně to stojí za to. A co si počít poté?

Jakmile je líčení bezpečně dole, přijde na řadu péče o pokožku. Nejdříve ji omyjte jemným mýdlem. Následně aplikujte vyživovací nebo zvlhčovací tonikum podle vašich aktuálních potřeb. V případě potřeby je vhodné použít i zpevňovací sérum nebo ošetřit oblast očí, kde se už okolo 30. roku věku začínají tvořit první drobné vrásky.

Každý den byste pak měli svou pokožku šetřit denním nebo nočním krémem (není nezbytně nutné 2x denně, navíc lze vsadit i na univerzální přípravky) a rozhodně nezapomeňte ani na zvlhčující balzám na rty. Právě ty totiž na obličeji vyniknou nejvíce. V létě pak přijde i přípravky, chránící pokožku před UV zářením, které urychluje její stárnutí.

Dopřávejte si i pravidelnou masáž

Ať už při aplikaci krému nebo séra se rozhodně neomezujte jen na pouhé „natření.“ Mnohem účinnější je jejich aplikace za pomoci jemného vklepávání, případně krátkých krouživých pohybů. Není nutné si tváře mnout až do mrtva, ovšem na druhou stranu cílené prokrvení jim pomůže lépe vstřebávat všechny živiny z kosmetiky.

Ale nezaměřujte se jen na oblast obličeje, důležitá jsou i místa, kde se nacházejí lymfatické uzliny. Jejich stimulací totiž můžete napomoci k urychlenému odchodu škodlivin z pokožky. A kde se nacházejí? Jde zejména o oblast okolo uší a dále pak u spodní čelisti. A jedním dechem přiberte i oblast krku. Bude vás to stát pouhé dvě minuty navíc, výsledek však bude rozhodně stát za to. Však uvidíte. Promasírování oblasti očí pak pokožku rozzáří a opět pomůže zredukovat drobné vlásky.

Na masáž si samozřejmě vezměte i vhodné prostředky. Trpíte často na mastnou pokožku? Pak vsaďte na čistící olej s přidanými micelami. I když to může vypadat jako paradox, právě on vám dokáže pomoci s regulací tvorby kožního mazu. Olej z rýžových otrub se zase lépe hodí na pokožku suchou.

Zaměřte se i na výživu zevnitř

Pokud mají Japonci něčeho dostatek, pak jsou to omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. A obojí právě přispívá ke zdraví vaší pokožky, a to tzv. zevnitř. A jak se jimi zásobit? Dopřávejte si co nejčastěji ryby, mořské řasy a zelený čaj. Nezapomínejte ani na dostatek ovoce a zeleniny nebo produkty s obsahem kolagenu. To vše vám může se zdravím vaší pleti výrazně pomoci.

A pokud se chcete opravdu inspirovat Japonskem do hloubky, pak se zaměřte i na své kosmetické pomůcky. Například místo klasických umělých houbiček na nanášení make-upu nebo krémů sáhněte po těch konjakových a na masáž si vezměte k ruce rukavice z bambusových vláken. Stále jde o sázku na přírodní materiály, takže určitě nemůžete udělat chybu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here