Ožanka kalamandra je bylinka, která krášlí nejednu skalku. Kromě toho, že je aromatická a vytváří koberce kvítků, dokáže pomoci i s mnohými neduhy. Například léčí trávicí obtíže.
Ožanka kalamandra (Teucryum chamaedrys) se řadí do čeledi hluchavkovitých. Je trsnatá, vysoká přibližně 15 – 25cm, některé šlahouny dosahují i 40cm. Kvete od července do září purpurovým květenstvím. Planě rostoucí ji najdeme například na jižní Moravě, v Českém krasu nebo Povltaví. Často je k vidění ve skalkách nebo štěrkových záhonech. Příjemně voní, je medonosná, láká včely, čmeláky a motýly.
Jak prospívá našemu zdraví
- Patří mezi typické hořké byliny, které pomáhají trávicí soustavě. Využívá se například při nechutenství, posiluje tvorbu žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Napomáhá při infekčních průjmech, zánětech žaludku a nadýmání.
- Má močopudné účinky. Užívá se při léčbě ledvinové koliky, písku a močovým kaménkům.
- Vhodná je při revmatismu a dně.
- Má stahující účinek, čehož se využívá při vykašlávání krve, hemeroidech a k omývání hnisavých ran.
- Je vhodná při léčbě zápalu plic a
- Využívá se k výplachům při rýmě a jako kloktadlo.
- Zevně se přikládá na nehojící se rány, hemeroidy a různé kožní obtíže.
Jak ožanku užívat
Sbírá se kvetoucí nať. Odvar z ožanky připravíme tak, že 2 lžíce sušené natě nasypeme do 1l vody a přivedeme k varu. Povaříme 2 minuty. Popíjíme 2 – 4x denně.
Ožanka se dá koupit také ve formě sušeného prášku, užívá se v dávce 2x – 4x denně na špičku kulatého nože. Dříve se dokonce prášek šňupal při rýmě.
Pokud byste chtěli zkrášlit zahrádku a zároveň vypěstovat vlastní zásobu ožanky, není to tak složité. Ožanka má ráda dostatek slunečního světla a propustnou, sušší půdu, se zálivkou to nemusíte přehánět. Hodí se například do skalky nebo štěrkového záhonu.