Ostropestřec nebo černucha? Co zvolit, když potřebujete regenerovat játra

ostropestrec mariansky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Ostropestřec a černucha: O problémech s játry se v poslední době hodně mluví. Nebolí a případné potíže leckdy prozradí až krevní testy. A jak játrům pomoci přírodní cestou? Ať už se potýkáte se ztučněním jater, cirhózou (rozličného původu) nebo „jen“ cítíte, že potřebujete svoje tělo tak trochu detoxikovat, poradíme vám, po jakých přírodních prostředcích se podívat.

Aktuálně jsou nejoblíbenější dvě bylinky: ostropestřec mariánský (Silybum marianum) a černucha setá (Nigella sativa). V obou případech se užívají semena a mají svoje výhody a nevýhody.

Starý známý ostropestřec

Na první pohled vám připomene bodlák, na ten druhý vás však zarazí jeho velké 3-7 centimetrů široké květní úbory. Právě na nich se později vyvíjejí téměř zázračná semena. Hlavní účinnou látko je silymarin.

Nejvíce ho obsahují slupky ze semen, protože je nejčastěji doporučována jeho konzumace zasyrova. Dvě až tři lžičky semen denně rozkoušeme a zapijeme vodou. Užívá se zpravidla jako tříměsíční kůra, v případě potřeby je možné i delší užívání.

Dlouhodobou konzumaci však doporučujeme pouze po předchozí poradě s lékařem, jejíž nezbytnou součástí budou krevní testy.

Jak se ostropestřec užívá

cernucha
Zdroj foto:C T Johansson / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Potřebné množství semen rozkousejte nebo rozdrťte v hmoždíři, doporučujeme se užívání nalačno (půl hodiny před dalším jídlem). Semínka jsou trochu olejnatá, jinak však chutnají poměrně dobře. Problém může vzniknout díky jejich tuhým slupkám. Při uvedeném doporučeném množství se i při tom nejjemnějším rozemletí dostanou do stolice nepříjemně ostré kousky. Ty mohou vést ke vzniku fisur nebo zhoršit vaše podproblémy s hemoroidy.

Olej z ostropestřce je účinný méně, a nejméně účinných látek pak dostanete při přípravě čaje, silymarin se totiž do vody louhuje jen velmi neochotně.

Další vlastnosti: v homeopatii je navíc doporučován pro léčbu žlučníku, na deprese nebo proti žlučovým kamenům.

Velkou výhodou ostropestřce je jeho nízká cena. Tříměsíční kůru v podobě kilového pytlíčku semen lze pořídit i okolo 250 Kč. Bývá však k dostání jen ve specializovaných obchodech na zdravou výživu nebo na internetu, takže je k jeho ceně nutné připočítat i mnohdy nemalé poštovné.

Náš tip: ostropestřec byl v klášterních zahradách pěstován už ve středověku.

Černucha nejenom na játra

Dokáže nabídnou více než jednu účinnou látku – jde zejména o prospěšné nenasycené mastné kyseliny linolovou olejovou, karoten, alkaloidy, triterpeny nebo třeba saponiny. V přiměřených dávkách je její užívání bezpečné, byť některé studie uvádějí nebezpečnou toxicitu při dlouhodobém užívá. 1-2 gramy denně však nejsou na škodu ani dlouhodobě.

Jak se černucha užívá

I tady je doporučená kúra při problémech s játry tříměsíční. Semena mají o něco výraznější chuť, podobají se ze všeho nejvíc muškátovému oříšku. Užívá se jich však méně – dva gramy denně. Vsadit lze na olej z černuchy, a to v doporučeném množství 100-200 mg dvakrát denně a to jen po dobu 8 týdnů. Olej má spíše neutrální chuť. Možné je také uvaření čaje, zde je však nutné použít větší množství semen kvůli nižšímu vyluhování účinných látek. Použijte jednu lžičku a zalijte ji šálkem horké vody. Semena předtím podrťte. Po deseti až dvaceti minutách sceďte a vypijte – užívejte dvakrát denně

Další vlastnosti: Pomáhá tak s regulací hladiny krevního cukru (pozor by si měli dát diabetici, užívají léky), pomáhá s imunitou, působí antibakteriální a antiviroticky, má antioxidační vlastnosti a pomáhá i s kosmetickými problémy.

Mívá o něco vyšší cenu, a to i když uvážíme, že se semen spotřebovává méně. Obvykle nevadí ani lidem s citlivým zažívání a seženete ji prakticky v každé prodejně s kořením. Aktuálně je totiž velmi populární zejména při přípravě asijské kuchyně.

Náš tip: nejlepší černucha pochází z Maroka.

Ostropestřec nebo černuchu?

To nelze tak jednoznačně říct. Pokud se potýkáte jen s problémy jater a nevadí vám užívání semen (máte ideálně možnost je jemně nadrtit), pak doporučujeme sáhnout po ostropestřci. Olej i čaj z něj jsou účinné méně, a potěší vás i nízká cena.

Naopak černucha toho umí mnohem více. Vypíchli bychom zejména posílení imunity a antidiabetické působení. Což jí však zároveň trochu limituje k použití v případě, že obdobným problémy trpíte. Cena je vyšší, seženete ji však na každém rohu.

Je tedy jen na vás, jakého pomocníka pro svá játra zvolíte. Ať už to bude ostropestřec mariánský (Silybum marianum) nebo černucha setá (Nigella sativa), budete-li vybírat podle svých aktuálních potřeb, určitě vám prospějí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here