Oregano a co jste o oreganu nejspíš nevěděli

oregano

Dobromysl obecná čili oregano je divoká rostlina s tuhým kořínkem, přečká i velkou zimu. Pro své léčivé vlastnosti byla tato středomořská rostlinka oblíbenou bylinkou již v dobách antického Řecka.

  1. V lidové tradici „ochraňuje“

V lidovém bylinkářství patří dobromysl obecná mezi „svatojánské kvítí“ trhané na den svatého Jana. Díky své síle má chránit před nemocemi nejen lidi, ale i zvířata. Vysoký obsah silice, tříslovin a hořčinů, které bylinka obsahuje, z ní činí skvělý lék proti kašli, průjmům a zánětům. Užívá se v čerstvé i sušené podobě.

  1. Zatočí s bakteriemi

Údajně už Hippokrates používal dobromysl jako silné antiseptikum při léčbě bakteriálních a virových onemocnění. Díky složce karvakrol je bylinka účinná při žaludeční otravě, při boji s vnitřními infekcemi či s průjmem.

  1. Skvělé na dýchací cesty

Dodnes je oregano používáno na podporu imunity. Léčí potíže dýchacího traktu, pozitivně působí při zahlenění nebo zápalech, ale používá se i při boji s různými alergiemi. Zejména olej z bylinky je velmi efektivní při rozpouštění hlenu, výborně působí tedy při bronchitidě, zápalu plic i při obyčejném bolení v krku a rýmě.

  1. Léčí osteoporózu a ulevuje od bolesti

Oregano obsahuje koncentrované množství vápníku, železa a aktivní látky beta-caryophyllinu, a proto je bylinka účinná právě při léčbě osteoporózy či arteriosklerózy. Odvary a mastičky z ní pomáhají také při menstruačních bolestech, svalových křečích či bolestech zubů.

  1. Zlepší vám náladu

Jak už název bylinky napovídá, dobromysl pomáhá zlepšit náladu i celkovou vitalitu, a to hlavně díky obsahu vitaminu B12.

Oregano snižuje cholesterol, posiluje aktivitu srdce, pomáhá při léčbě akné či na suchou pokožku. Zkrátka s dobromyslem vás dobrá mysl, a hlavně dobré zdraví, neminou!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here