Čaj z oregána může našemu tělu přinést celou řadu benefitů

oregano
Zdroj foto: pixabay

Oregáno alias dobromysl obecná (Origanum vulgare) pocházející z čeledi hluchavkovitých nepatří právě k bylinkám, které bychom si do čaje přidávali běžně. Je to ovšem velká škoda. Skrývá totiž množství léčebných účinků a může nám pomoci s mnoha neduhy.

Její doménou je zejména chřipka a nachlazení, ale poradí si i s úbytkem hmotnosti a celkovým pročištěním metabolismu. Čaj z oregána se sice nepyšní právě příjemnou chutí, ovšem rozhodně stojí za to si ho připravit. A my vám ukážeme proč.

Měli byste vědět: V odborné literatuře je možné narazit i na synonymy Origanum creticum L. Či Origanum barcense Simk.

Oregáno je plné účinných látek – znáte je opravdu všechny?

Pyšní se doopravdy silnými antioxidačními a antibakteriálními vlastnostmi, ale to rozhodně není vše. Neměli bychom zapomínat ani na to, že v něm najdeme i železo, mangan, omega-3 mastné kyseliny, vápník, vitamín E a tryptofan. Zejména poslední zmiňovaná esence je pro podporu imunitního systému zcela nezbytná. A je to právě on, kdo nám nejvíce pomáhá překonávat probíhající infekci.

Z dalších léčivých látek najdeme v listech dobromysli také silice (zejména thymol a karvakrol), třísloviny, hořčiny, gumopryskyřici, antioxidanty, tanin, těkavý olej, apod. Nejvíce se zde nachází léčivých silic – v nasbírané nati až 0,4 %, což je opravdu hodně. Není divu, že jeho listy vždy tak krásně voní.

S čím nám čaj z oregána může pomoci

Trpíte-li onemocněním dýchacích cest, bude pro vás oregáno tím pravým léčebným partnerem. Poradí si s jejich zahleněním, s kašlem, zapůsobí při chronickém kataru a užívá se i na onemocnění průdušek.

A skvěle působí i na naši nervovou soustavu, o čemž ostatně napovídá i jeho české jméno. Umí nás uklidnit a zároveň posílit. Jeho užívání zároveň zlepšuje krevní oběh a prokrvování důležitých částí našeho těla (včetně sliznic, čímž jim napomáhá bojovat s původci nejrůznějších onemocnění). Působí také dezinfekčně – a to jak vnitřně, tak i zevně.

A ocení ho všichni, kdo trpívají problémy s žaludkem, nepravidelnou menstruací, plynatostí apod. Je zvláštní také tím, že pomůže jak proti průjmu, tak i proti zácpě. Tuhé exkrementy totiž dokáže zvláčnět a průjem naopak zahustí. Můžete ho tedy mít sebou vždy jako bylinku pro první pomoc. A jako bonus dokáže náš trávicí trakt i lehce vydezinfikovat a zbavit ho tak nežádoucích patogenů.

A ženám se pak bude hodit nejenom při nepravidelné menstruaci, ale i během křečí a dalších nepříjemností, jež je mohou během menstruačního cyklu postihnout.

Správně připravený oregánový čaj je skutečně silný a může se užívat jen po omezenou dobu

Není totiž oregánový čaj jako oregánový čaj. Jinak se totiž připravuje při akutních problémech a jinak, pokud ho chceme použít k léčbě těch chronických nebo jako předcházení některým nepříjemným stavům.

oregano susene
Zdroj foto: pixabay

Čaj z oregána pro akutní pomoc

Začalo vás škrábat v krku? Nečekaně se dostavily silné menstruační křeče? Cítíte, že je to s vaším trávením opravdu špatné? Pak sáhněte po oregánu jako po první pomoci. Nejlepší je to čerstvé. Budete ho potřebovat 4-6 polévkových lžic (zarovnaných). Vložte ho do hrnce, zalijte 750 ml vody a přiveďte k varu. Vařte 10 minut a poté nechte bylinku ještě dalších 5-10 louhovat. Přeceďte a můžete pít. Čaj je vhodné si rozdělit do tří dávek a popíjet během dne.

Nechutná bohužel příliš dobře, takže ho určitě doporučujeme dosladit medem nebo jiným vhodným přírodním sladidlem. Ovšem užíváte-li ho proti nachlazení, pak bude med přímo ideální. Pomůže vám totiž v tomto boji také, a to díky řadě prospěšných enzymů. Abyste jich mohli využívat na maximum, nedávejte nikdy med přímo do horké tekutiny. Nechte raději oregánový čaj trochu odstát. Všeobecně se hranice bezpečnosti blíží u medu k 50 °C, krátkodobě vydrží i o něco vyšší. Takže trocha opatrnosti se přece jenom vyplatí.

Oregánový čaj určený pro pravidelné užívání

Ovšem dobromysl je také skvělým dlouhodobým pomocníkem. V takovém případě však není nutné užívat takto velkou dávku. Bohatě vám postačí vrchovatá lžička čerstvé nati (nebo poloviční množství té sušené), přelitá šálkem horké vody . Přikryjte vše pokličkou a nechte 15 minut odstát. Aby se uvolnilo maximum účinných látek, je vhodné před samotným zalitím hrnek horkou vodou nahřát. Vyšší teplota se tak v jeho útrobách udrží déle.

Po uplynutí této doby sceďte a vypijte. A to nejlépe opět přislazené, jinak totiž oregánový čaj zachutná jen málokomu – tedy alespoň při prvních seznámeních.

Jak dlouho lze oregáno užívat

V případě akutních obtíží si můžete výše zmíněnou kúru dopřávat nanejvýše tři dny, poté je nutné (v případě, že se váš stav nezlepší nebo dokonce zhorší) vše konzultovat s lékařem. Druhý typ čaje si připravujeme 2-4x denně podle potřeby. Ovšem nejdéle po dvou měsících je vhodné udělat při užívání oregána alespoň dvoutýdenní přestávku. Obnovíte tak jeho účinky a zabráníte tomu, že si na něj vaše tělo „zvykne.“

Čaj lze použít i jako zevní obklad

Pokud ho neosladíte a necháte mírně vychladnout, překvapí vás, jak příznivé účinky má na pokožku. Pomůže vám zbavit se ekzémů a vyrážek, různých špatně se hojících ran, odřenin apod. Nezapomeňte, že oregano působí i dezinfekčně. Jednoduše si na postižená místa přikládejte vhodnou textilii, namočenou v čaji z oregana. Ponechte na místě alespoň 20 minut a opakujte podle potřeby.

Oregáno jako perfektní bylinka do horké vany

Odvar je doporučeno přidávat i do koupele, určené k posílení organismu. Používá se dokonce i u slabých a neduživých miminek, jimž se jinak vnitřní užití oregána nedoporučuje. Jde o recept našich babiček osvědčený po generace.

V Evropě je jeho léčebné působení doloženo už od antiky. A i když je jeho původním domovským areálem Středomoří, ještě ve starověku se oregáno rozšířilo do celého světa, takže lze jeho použití do jídel i v lidové medicíně doložit například z Kavkazu, malé Asie a dokonce i v Jižní Číně a Tchaj-wanu. Později byla díky zámořským cestám tato bylinka dovezena i do Severní Ameriky.

O její oblíbenosti svědčí i řada lidových jmen. Znát ji tedy můžete jako červenou lebedu, origanum, pamajorán, divokou marjánku, dobrou mysl, dobráček, oregano, oreganum, dobrotnici, mysl domácí, voněklas či jako zimní majoránku. Pokud tedy narazíte ve starých herbářích na některé z těchto variant, budete s jistotou vědět, že se jedná právě o oregano.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here