Dobromysl neboli oregano se používala i v kosmetice, mydlářství nebo na barvení vlny

oregano
Zdroj foto: pixabay

Dnes známe hlavně sušené oregano, které dáváme třeba na špagety nebo na pizzu. Lidové léčitelství znalo dobromysl jako bylinku na „dobrou mysl“, tedy proti depresím, bolestem hlavy atd. Ovšem použití této bylinky bylo a je mnohem širší.

Jak bylinka vypadá

Dobromysl je 20–90 cm vysoká rostlina, která patří do čeledi hluchavkovité. Barvu listů má tmavě zelenou až purpurovou, listy jsou vstřícné, květy souměrné, pětičetné.

Kde oregano roste

Oregano miluje výslunné stráně, suché louky, lesostepi, paseky, a to hlavně v teplejších oblastech. Proto se s ním setkáme zejména ve Středomoří. Pěstovat jej na zahradě je docela snadné, nesnáší pouze přelití. Je výbornou medonosnou rostlinou a přiláká do zahrady včely.

Co se sbírá a jaká je účinná látka

Sbírá se nepřekvetlá nať a účinnou látkou jsou silice, v nichž najdeme tymol a karvakrol, dále hořčiny, třísloviny a organické kyseliny.

dobromysl
Zdroj foto: pixabay

Na co se používá

Vnitřně se používá na léčení chorob zažívacího ústrojí, při nemocech horních cest dýchacích, při neurózách, vnějšně pak při revmatismu, jako protizánětlivé kloktadlo do úst, k inhalacím, do koupelí (posilujících), nebo proti kožním infekcím.

Lidové léčitelství ve středověku

Ve středověku se bylinka dávala do domovů, aby ochránila obyvatele před zlou mocí, před nemocemi atd.

Dobromysl v průmyslu

Průmyslově se z dobromysli destiluje silice, která se používá nejen v potravinářství, ale také v kosmetice a při výrobě mýdel. Dříve se z natě vyrábělo hnědočervené barvivo, které se používalo zejména k obarvení vlny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here