Dnes známe hlavně sušené oregano, které dáváme třeba na špagety nebo na pizzu. Lidové léčitelství znalo dobromysl jako bylinku na „dobrou mysl“, tedy proti depresím, bolestem hlavy atd. Ovšem použití této bylinky bylo a je mnohem širší.
Jak bylinka vypadá
Dobromysl je 20–90 cm vysoká rostlina, která patří do čeledi hluchavkovité. Barvu listů má tmavě zelenou až purpurovou, listy jsou vstřícné, květy souměrné, pětičetné.
Kde oregano roste
Oregano miluje výslunné stráně, suché louky, lesostepi, paseky, a to hlavně v teplejších oblastech. Proto se s ním setkáme zejména ve Středomoří. Pěstovat jej na zahradě je docela snadné, nesnáší pouze přelití. Je výbornou medonosnou rostlinou a přiláká do zahrady včely.
Co se sbírá a jaká je účinná látka
Sbírá se nepřekvetlá nať a účinnou látkou jsou silice, v nichž najdeme tymol a karvakrol, dále hořčiny, třísloviny a organické kyseliny.
Na co se používá
Vnitřně se používá na léčení chorob zažívacího ústrojí, při nemocech horních cest dýchacích, při neurózách, vnějšně pak při revmatismu, jako protizánětlivé kloktadlo do úst, k inhalacím, do koupelí (posilujících), nebo proti kožním infekcím.
Lidové léčitelství ve středověku
Ve středověku se bylinka dávala do domovů, aby ochránila obyvatele před zlou mocí, před nemocemi atd.
Dobromysl v průmyslu
Průmyslově se z dobromysli destiluje silice, která se používá nejen v potravinářství, ale také v kosmetice a při výrobě mýdel. Dříve se z natě vyrábělo hnědočervené barvivo, které se používalo zejména k obarvení vlny.