Netřesk střešní – pomocník při léčbě ušních a kožních problémů

netresk
Zdroj foto: I, Liné1, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Netřesk je mezi zahrádkáři oblíbeným doplňkem skalek. Mnoho z nás považuje tuto nenáročnou sukulentní rostlinu za ozdobu, ale o jeho léčivých účincích se toho ví méně. Přitom může směle konkurovat populárnější léčivce aloe vera.

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum) se u nás zabydlel již dávno, i když je původní v jižní Evropě. Roste na kamenných zídkách, slunných skalách, střechách a písčitých suchých místech. Je to stálezelená dužnatá rostlina s kruhovou růžicí listů. V červnu na lodyze vykvétají drobné kvítky. Z paždí listů vyrůstají výhonky, ty později zakořeňují. Je naprosto nenáročný na pěstování.

Dříve lidé nechávali růst netřesk na střechách, protože věřili, že je ochrání před blesky, požárem a temnými silami. Proto také jeho název i lidové pojmenování hromotřesk. Podle starých řeckých pověstí byl netřesk darem od boha Jupitera jako ochrana právě před blesky a čaroději. Pověra může mít zcela racionální základ, netřesk je totiž dužnatý a plný vody, tudíž špatně hoří a požár se nemohl jen tak šířit na střechy okolních domů.

Netřesk a jeho účinky

Netřesk není jen ozdobou zahrádek, málokdo ví, že může směle konkurovat známějšímu Aloe vera. Dužina listu pomáhá léčit rány, odřeniny nebo štípance od hmyzu. Zvládne však i kožní záněty, popáleniny, opary, bradavice nebo modřiny. Stačí odtrhnout list a dužinu přiložit na postižené místo.

Rodiče malých dětí ocení jeho účinky na zánět středního ucha, stačí šťávu z listů mírně zahřát a nakapat do ucha. Podle některých rad, pokud nakapete šťávu na vatu a vložíte do ucha, můžete vyřešit i nepříjemné pískání.

Šťáva slouží k výplachům dutiny ústní, léčbě zánětů průdušek a proti zahlenění. Vypijte 2-3 šálky denně. Ten připravíme tak, že utrhneme několik lístků, nakrájíme, zalijeme horkou vodou a necháme vyluhovat 10 minut. Jestliže budete opakovaně přikládat utržený list na ztvrdlé paty, může to vyřešit váš problém. Stejně tak prospívá pleti, vyrobit lze pleťovou vodu nebo mast.

Netřeskový med jako lék

Za zkoušku stojí netřeskový med. Příprava je velice jednoduchá. Nakrájíme si mladé lístky netřesku (asi 300 g) a zamícháme do 500 g medu. Ponecháme 3 dny macerovat. Tuto dobrotu si dopřávejte po jedné lžíci ráno a večer. Detoxikuje a čistí organismus. Je dobré ho konzumovat nalačno. Mírní trávicí potíže, zácpu a žaludeční problémy.

Netradiční využití v kuchyni

U nás se v gastronomii příliš nevyužívá, ale v některých státech je považován za lahůdku. Nadrobno nakrájený se přidává do salátů, kterému propůjčí příjemně nakyslou chuť. Nebo ho můžete zkrátka konzumovat jen tak. Zajistíte si přísun vitamínu a dalších prospěšných látek pro vaše zdraví.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here