Netradiční léčivé prostředky z divizny

Diviznu zná každý a diviznový čaj určitě také. Divizna nám ale nabízí mnohem víc. V dnešním článku vám přinášíme několik nových nápadů, jak tuto „královnu“ léčivek využít.

Tinktura z divizny

Tinkturu z diviznových květů vyrobíme tak, že 50 g sušených květů zalijeme 50 ml čistého lihu a v dobře uzavřené nádobě necháme stát při pokojové teplotě. Poté přefiltrujeme přes papírový filtr. Uchováváme v chladu ve skleněné lahvičce. Tinkturu používáme při bolestech hlavy, při nespavosti anebo při závratích.

Diviznový olej

Čerstvé květy divizny zalijeme olivovým nebo jiným zastudena lisovaným olejem a necháme stát 14 dní na slunci. Poté přefiltrujeme a uchováváme v chladu a temnu. Olej používáme zevně při bolestech křečových žil anebo proti otokům.

Diviznový med nebo sirup pro děti

Cca 4 hrsti diviznových květů (čerstvých nebo sušených) povaříme v litru vody asi 20 minut. Necháme stát do druhého dne. Poté přecedíme, přidáme cca 1 kg cukru a 1 sáček kyseliny citronové a vaříme asi 30 minut do zhoustnutí. Plníme ještě horké do skleniček a necháme vychladnout. Podáváme dětem při kašli, nachlazení, chřipce apod., a to 1 lžičku 3x denně.

Diviznová polévka

Pokud chcete děti potěšit, pak jim určitě uvařte tuto zdravou polévku. V hrnci lehce orestujte cibuli na oleji, pak přidejte kuřecí maso, mrkev, celer, petržel, pórek a rajčata – vše na malé kousky, a zalijte vodou. Vše vaříme do změknutí všech surovin – asi 30 minut. Ke konci vaření přidáme do polévky těstovinovou rýži, květy divizny a petržel a polévku osolíme. Nakonec můžeme ozdobit několika čerstvými květy divizny.

Diviznové koláčky

Tentokrát budeme potřebovat usušený diviznový kořen, který umeleme v mlýnku na mák na prášek. Poté cca 15 g prášku smícháme s 1 vajíčkem, trochou oleje a trochou hladké mouky tak, aby nám vzniklo hladké těsto. Z něj upečeme malé koláčky. Ty poté jíme 2–3 denně, jsou skvělým prostředkem proti hemeroidům. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here