Jestli s pěstováním bylinek teprve začínáte, pak si možná lámete hlavu nad tím, jaký jim vlastně zvolit substrát. Bylinky jsou v tomto ohledu poměrně nenáročné, zvláště ty pocházející ze Středomoří, které jsou zvyklé na chudé půdy. Ovšem vy máte hned několik možností.
Koupit hotový substrát
Jednou z nejjednodušších je koupit hotový substrát určený pro bylinky. Prodávají se běžně v zahradnictvích a hobby marketech, jen se ujistěte, že obsahují pouze organická hnojiva (viz náš článek o hnojení bylinek).
Vyrobit si vlastní substrát
Jste-li zahrádkářem tělem i duší, pak si možná vlastní substráty mícháte sami. Je to nejjistější způsob, jak dokonale vědět, co který substrát přesně obsahuje a v jaké kvalitě. Na bylinky existují dva možné doma vyrobené substráty, které vás naučíme.
-
Kompost + písek + zemina
Tento substrát obsahuje 3 ingredience, které jsou běžně dostupné. Zeminu můžete mít koupenou, nebo ji vzít ze záhonu. Ingredience dáváme v poměru cca 1:1:1 a důkladně promícháme. Je vhodný pro všechny druhy bylinek.
-
Rašelina + křemičitý písek + organická hnojiva
Další ze 3 ingrediencí, tentokrát pro bylinky, které mají raději kyselejší půdu (vřes, borůvka, brusinka a vůbec bylinky původem z lesa). Všechny tři suroviny budeme muset zakoupit, ovšem smícháme si je sami, v poměru 1:1:1 až 2:2:1.
Naplnění květináče (nejen) substrátem
Při pěstování bylinek v květináči dbáme na to, abychom na dně květináče udělali malou drenážní vrstvu. Můžeme na ni použít drobné kamínky, oblázky, úlomky cihel, nebo dokonce střepy ze starších květináčů. Tato vrstva je důležitá pro pozdější odvod přebytečné vody, aby nám bylinky nezahnívaly. Na drenážní vrstvu dáme vrstvu substrátu č. 1 nebo 2 podle druhu bylinky, kterou budeme pěstovat. Nepěchujeme, musí být lehký a propustný. Na tuto vrstvu položíme semínka bylinky, lehce přimáčkneme a zasypeme již jen asi 1 cm substrátem. Ihned zalijeme.
Mícháte si substráty na různé rostliny sami?