Měsíček lékařský je taková klasická bylinka pro miminka a už jsme z něj vyráběli například mastičku. Dnes si povíme, jak vyrobit domácí měsíčkový olej, který však oproti očekávání nevyužijete jen pro miminka, ale prakticky pro celou rodinu.
Proč si vyrobit měsíčkový olej doma
Ačkoliv i měsíčkový olej seženete v každé lékárně, vyplatí se vyrobit si jej doma. Jednak vám to vyjde podstatně levněji, jednak spotřebujete měsíček, který pěstujete ve své bylinkové zahrádce a jinak pro něj nemáte uplatnění.
Co budeme potřebovat
Na sklenici měsíčkového oleje budete potřebovat: – asi 5 hrstí čerstvých měsíčkových květů, – 0,5 litru kvalitního oleje (olivového, mandlového, slunečnicového), – čistou vyvařenou sklenici.
A jak budeme postupovat
Olej vyrobíme doma tak, že nejprve nasbíráme květy měsíčku a necháme je lehce zavadnout, aby pustily všechnu vodu a olej se nám nekazil. Poté květy naskládáme do čisté sklenice a zalijeme olejem. Dáváme pozor, aby všechny květy byly ponořené, jinak mohou začít plesnivět. Sklenici uzavřeme, dáme na sluníčko a necháme 14 dní louhovat. Občas můžeme protřepat. Poté olej přecedíme přes kávový filtr, gázu nebo čistý kapesník. Uzavřeme do lahvičky a uchováváme v chladu a suchu.
K čemu měsíčkový olej používat
Měsíčkový olej je výborným prostředkem pro masáž miminek. Vzhledem k tomu, že je opravdu jemný, můžete své miminko masírovat denně a dopřát mu láskyplné doteky. Kromě miminek si však měsíčkový olej oblíbí všichni, kdo mají nějaké kožní potíže: jizvy, ekzémy, rány nebo záněty. Měsíčkový olej je vhodný i pro natírání bradavek kojících maminek, protože není toxický pro miminka. Dále se dá použít při záchvatech kašle, a to i astmatického, nejlépe tak, že se namaže na hrudník. A pokud máte rádi masáže i vy dospělí, dopřejte si masáž měsíčkovým olejem například s partnerem – odstraňuje bolesti zad, svalů i kloubů.