Na ječné zrno pomůže rakytník, ale i obyčejná krupice

jecne zrno
Zdroj foto: pixabay

Ječné zrno: Tahle nepříjemnost nás dokáže opravdu potrápit. A rozhodně nejde jen o pouhý nedostatek hygieny, naopak. Na vzniku ječného zrna se podílí celá řada faktorů. A my vám ukážeme, jak si s jeho léčbou poradit za pomoci bylin a poradíme i s účinnou prevencí.

I když zní jeho lidový název poeticky, ve skutečnosti je ječné zrno způsobeno zánětem mazové žlázky na očním víčku. Vypadá jako bulka, jež svým tvarem připomíná právě zrnko obilí. Oko je oteklé, zarudlé, pálí a bolí.

Ječné zrno na sebe leckdy upozorní předem

Málokdy se však objeví jen tak samo od sebe. Naopak. Obvykle na sebe upozorní. A pokud víte, že se schyluje k problému, můžete zakročit ještě rychleji a účinněji. Než se charakteristická bulka objeví, bude vás pravděpodobně oko svědit a pálit. Můžete mít také dojem, že do něj něco spadlo, i když ani před zrcadlem nic nedokážete najít.

Jde o předzvěst toho, že se v mazové žlázce pomnožily bakterie, jež skrz tenkou kůži dokáží pronikat také do samotného oka. Finální fází onemocnění je pak jasně viditelný puchýřek s tenkými stěnami, skrze které jasně prosvítá hnis.

Obvykle se vyléčí samo, můžete tomu však značně napomoci

bylinka jecne zrno
Zdroj foto: pixabay

Jak ječné zrno zraje, zvětšuje se. A jakmile přesáhne pnutí uvnitř kritickou mez, tenká kůže praskne, hnis se vylije a celé místo se postupně samo zahojí. Pokud tedy nedojde k proniknutí bakterií do oka a vzniku zánětu. Takový stav si vyžádá vždy lékařskou pomoc.

Ovšem k lékaři zamiřte i ve chvíli, kdy se zrno zapouzdří a už dále neroste. Po aplikaci přírodních prostředků by mělo začít ustupovat do dvou dnů. Jestliže tomu tak nebude, je opět návštěva specialisty nezbytná. Jestliže budete ošetření odkládat a celý stav necháte bez adekvátního zásahu déle než 6-8 týdnů, může zrno přejít do chronické formy, která si vyžádá chirurgické řešení se vším všudy, včetně předpisu lokálně působících antibiotik.

Nedejte ječnému zrnu šanci – jako první pomoc aplikujte masáž

Jakmile se u vás ječné zrno objeví nebo na sobě zpozorujete příznaky, neváhejte a zasáhněte hned. Není nutné propadat panice – pár minut zdržení nikoho neohrozí. Ječné zrno má totiž jen málokdy dramatický průběh. Jako první si připravte ručník. Ten mírně nahřejte a navlhčete a přiložte jeho cíp na postižené místo. Jemně masírujte – soustřeďte se spíše na působení tepla než na vyvinutí velkého tlaku. Posléze oko také jemně namasírujte prsty. Odstraňte z něj také jakýkoliv make-up a až do vyléčení ho nepoužívejte. Oko šetřte a je-li to možné, vyměňte kontaktní čočky za běžné brýle.

Další možností jsou teplé obklady z krupice. Působí opravdu skvěle. Stačí vzít dvě lžíce krupice nebo dětské krupičky a opražit je na pánvi tak, že zhnědnou a lehce zavoní po pražených oříšcích. Ihned je přesuňte do nadvakrát přeloženého kapesníku a vytvořte obklad, který přiložíte na víčko. Ponechte ho na místě až do vychladnutí a opakujte 2-3x denně. Ječné zrno by díky jeho působení mělo ustupovat rychleji.

Připravte si hojivé obklady z těch správných bylin

Ale masáží to všechno teprve začíná. Měly by následovat i hojivé obklady. Vezměte jeden díl heřmánku pravého (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita), přidejte k němu jeden díl světlíku lékařského (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana) a doplňte jedním dílem sporýše lékařského (Verbena officinalis). Směs nadrťte tak, aby byla homogenní. Jednu lžíci směsi přelijte horkou vodou a nechte 10 minut vylouhovat. Přeceďte a do čisté směsi namočte kapesník nebo plátýnko a přiložte na ječné zrno. Nechte tento obklad na místě až do doby, než zcela vychladne a opakujte ho třikrát denně.

Náš tip: pokud jste na heřmánek alergičtí, pak ho ze směsi jednoduše vynechte. Účinnost se sice trochu sníží, ale světlík a sporýš pořád nabídnou díky společnému působení skvělé využití.

Vsaďte i na podporu imunity

Jestliže dokážete odhalit blíží se problém včas, pomůže vám s jeho řešením i strava. Ano, i správná skladba jídelníčku může léčit. Soustřeďte se zejména na konzumaci vitamínu C, který je pro naši imunitu nezbytný. Léčbě samotného zrna pak napomůže i zinek.

Někteří odborníci také přípravky, jež obsahují silné extrakty z rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides), syn. rakytník úzkolistý) a hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus). A to nejenom po dobu trvání obtíží, ale také jako prevenci před jejich vznikem. Po vyléčení proto dodržujte nastavenou terapii ještě nejméně jeden měsíc. Dáte tak vašim očím dostatek času na regeneraci. S nanášením make-upu a nošením kontaktních čoček pak vyčkejte alespoň týden po zhojení ječného zrna. Zabráníte tak nechtěnému k podráždění citlivého místa i možnému přenosu další infekce.

Vitamín B a kvasnice pomohou ječným zrnům předcházet

Trpíte na onemocnění očních mazových žlázek často? Nebojte se, určitě se s tím nemusíte smířit jako s nutným zlem. Naopak. Zvyšte příjem vitamínu B, protože ten vám v těle nejspíše chybí nejvíce. A jak se s ním zásobit? Vsaďte na kvasnice. Můžete se spolehnout jak na ty běžně dostupné v potravinách, tak i na ty sušené, jež lze použít k dochucování jídel.

Dalším skvělým pomocníkem je studený čaj z černého rybízu (Ribes nigrum). A jak ho připravit? Vezměte pět listů čerstvého rybízu, lehce je pomačkejte a nechte ve sklenici louhovat půl hodiny. Poté vypijte. Dopřávejte si tento léčivý prostředek po celé léto a uvidíte, že se vám potíže s očima během zimních měsíců docela vyhnou. Plody rybízu vás pak samozřejmě zásobí vitamínem C, což je skvělý prostředek na podporu imunity.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here