Myrha (Myrhovník) je suchomilný stromek, keř, jehož větvičky nebo i kůra jsou pokryty trny. Vyskytuje se především v Africe, dále roste na Arabském poloostrově a pěstuje se taktéž v Indii.
Je to vlastně aromatická pryskyřice, získávaná naříznutím kůry myrhovníku. Strom má v kmeni kanálky, kterými míza proudí. Rostlina je schopna vyprodukovat až jeden kilogram pryskyřice za rok. Pryskyřice má zlatou až červenohnědou barvu, na vzduchu rychle tuhne a tmavne.
Jaké je využití myrhy?
Je hojně využívána k náboženským obřadům – míchá se s kadidlem. Ve starověkém Egyptě byla myrha neodlučitelnou složkou při balzamování těl. Kromě náboženských rituálů se dnes hojně používá v kosmetice, medicíně i parfumerii. Pojďme si společně udělat základní výčet toho, v čem je myrha prospěšná našemu zdraví.
Má spoustu blahodárných účinků!
Tinktura z myrhy dokáže povzbudit tělo při únavě, nachlazení a astmatu. Energii dodává krevnímu oběhu, neboť jej umí rozproudit. Při vnitřním užití zbavuje tělo toxinů a parazitů. Povzbuzuje trávení, bojuje proti plynatosti, chrání játra. Dodává tělu potřebné látky jako jsou zinek, sodík, draslík a křemík. Pomáhá budovat obranyschopnost organismu. Vědecká studie dokazuje, že myrha má taktéž protirakovinné účinky při gynekologických nádorových onemocněních.
Své místo má, jak bylo již řečeno, i na poli kosmetickém. Hojivé účinky pomáhají při kožních potížích. Zbavuje pleť akné, pomáhá zacelit drobné jizvičky a vrásky. Díky antibakteriálnímu efektu zamezuje dalšímu šíření kožních infekcí.
Myrha se užívá dále proti zánětům hrdla, ošetření aftů a zanícených dásní, proti hmyzu, plísním, na ošetření poranění, jako prevence proti paradentóze, popraskané pleti a jiné. Mimo jiné je výborným „odháněčem“ hmyzu – v Egyptě byla užívána v domácnosti k vyčištění příbytku od blech.
Na co si dát pozor?
Užívání myrhy se nedoporučuje užívat během těhotenství, jelikož podporuje kontrakce – využívá se pouze občas v posledním měsíci těhotenství pro vyvolání porodu. Nedoporučuje se také při potížích s krevním tlakem. Nežádoucí účinky se (jako u mnoha bylin a rostlin) dostavují při jejím nadměrném užívání. Jsou jimi například průjmy nebo snižování krevního tlaku.