Myrha (myrhovník) a její účinky

Myrha (Myrhovník) je suchomilný stromek, keř, jehož větvičky nebo i kůra jsou pokryty trny. Vyskytuje se především v Africe, dále roste na Arabském poloostrově a pěstuje se taktéž v Indii.

myrhaJe to vlastně aromatická pryskyřice, získávaná naříznutím kůry myrhovníku. Strom má v kmeni kanálky, kterými míza proudí. Rostlina je schopna vyprodukovat až jeden kilogram pryskyřice za rok. Pryskyřice má zlatou až červenohnědou barvu, na vzduchu rychle tuhne a tmavne.

Jaké je využití myrhy?

Je hojně využívána k náboženským obřadům – míchá se s kadidlem. Ve starověkém Egyptě byla myrha neodlučitelnou složkou při balzamování těl. Kromě náboženských rituálů se dnes hojně používá v kosmetice, medicíně i parfumerii. Pojďme si společně udělat základní výčet toho, v čem je myrha prospěšná našemu zdraví.

Má spoustu blahodárných účinků!

Tinktura z myrhy dokáže povzbudit tělo při únavě, nachlazení a astmatu. Energii dodává krevnímu oběhu, neboť jej umí rozproudit. Při vnitřním užití zbavuje tělo toxinů a parazitů. Povzbuzuje trávení, bojuje proti plynatosti, chrání játra. Dodává tělu potřebné látky jako jsou zinek, sodík, draslík a křemík. Pomáhá budovat obranyschopnost organismu. Vědecká studie dokazuje, že myrha má taktéž protirakovinné účinky při gynekologických nádorových onemocněních.

Své místo má, jak bylo již řečeno, i na poli kosmetickém. Hojivé účinky pomáhají při kožních potížích. Zbavuje pleť akné, pomáhá zacelit drobné jizvičky a vrásky. Díky antibakteriálnímu efektu zamezuje dalšímu šíření kožních infekcí.

Myrha se užívá dále proti zánětům hrdla, ošetření aftů a zanícených dásní, proti hmyzu, plísním, na ošetření poranění, jako prevence proti paradentóze, popraskané pleti a jiné. Mimo jiné je výborným „odháněčem“ hmyzu – v Egyptě byla užívána v domácnosti k vyčištění příbytku od blech.

Na co si dát pozor?

Užívání myrhy se nedoporučuje užívat během těhotenství, jelikož podporuje kontrakce – využívá se pouze občas v posledním měsíci těhotenství pro vyvolání porodu. Nedoporučuje se také při potížích s krevním tlakem. Nežádoucí účinky se (jako u mnoha bylin a rostlin) dostavují při jejím nadměrném užívání. Jsou jimi například průjmy nebo snižování krevního tlaku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here