Myrha (myrhovník) a její účinky

Myrha (Myrhovník) je suchomilný stromek, keř, jehož větvičky nebo i kůra jsou pokryty trny. Vyskytuje se především v Africe, dále roste na Arabském poloostrově a pěstuje se taktéž v Indii.

myrhaJe to vlastně aromatická pryskyřice, získávaná naříznutím kůry myrhovníku. Strom má v kmeni kanálky, kterými míza proudí. Rostlina je schopna vyprodukovat až jeden kilogram pryskyřice za rok. Pryskyřice má zlatou až červenohnědou barvu, na vzduchu rychle tuhne a tmavne.

Jaké je využití myrhy?

Je hojně využívána k náboženským obřadům – míchá se s kadidlem. Ve starověkém Egyptě byla myrha neodlučitelnou složkou při balzamování těl. Kromě náboženských rituálů se dnes hojně používá v kosmetice, medicíně i parfumerii. Pojďme si společně udělat základní výčet toho, v čem je myrha prospěšná našemu zdraví.

Má spoustu blahodárných účinků!

Tinktura z myrhy dokáže povzbudit tělo při únavě, nachlazení a astmatu. Energii dodává krevnímu oběhu, neboť jej umí rozproudit. Při vnitřním užití zbavuje tělo toxinů a parazitů. Povzbuzuje trávení, bojuje proti plynatosti, chrání játra. Dodává tělu potřebné látky jako jsou zinek, sodík, draslík a křemík. Pomáhá budovat obranyschopnost organismu. Vědecká studie dokazuje, že myrha má taktéž protirakovinné účinky při gynekologických nádorových onemocněních.

Své místo má, jak bylo již řečeno, i na poli kosmetickém. Hojivé účinky pomáhají při kožních potížích. Zbavuje pleť akné, pomáhá zacelit drobné jizvičky a vrásky. Díky antibakteriálnímu efektu zamezuje dalšímu šíření kožních infekcí.

Myrha se užívá dále proti zánětům hrdla, ošetření aftů a zanícených dásní, proti hmyzu, plísním, na ošetření poranění, jako prevence proti paradentóze, popraskané pleti a jiné. Mimo jiné je výborným „odháněčem“ hmyzu – v Egyptě byla užívána v domácnosti k vyčištění příbytku od blech.

Na co si dát pozor?

Užívání myrhy se nedoporučuje užívat během těhotenství, jelikož podporuje kontrakce – využívá se pouze občas v posledním měsíci těhotenství pro vyvolání porodu. Nedoporučuje se také při potížích s krevním tlakem. Nežádoucí účinky se (jako u mnoha bylin a rostlin) dostavují při jejím nadměrném užívání. Jsou jimi například průjmy nebo snižování krevního tlaku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here