Mursalský čaj (Hojník horní) je výjimečný čaj rostoucí jen v některých oblastech pohoří Rhodopy. Je lahodný i léčivý.

hojnik
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Mursalský čaj je složen ze stébel rostliny, která se vyskytuje pouze na jediném místě a to v pohoří Rhodopy. Je výjimečný v tom, že neobsahuje tein. Je velice silným antioxidantem a to zdaleka není vše.

Mursalský čaj je složen z rostliny, která má název hojník horní (Sideritis scardica). Je to rostlina, která se pěstuje pouze v pohoří Rhodopy, táhnoucí se od Bulharska, přes Řecko až do Turecka. V Bulharsku je rostlina dokonce chráněna zákonem. Nejznámější je bylinka v Řecku, také se někdy nazývá řecký horský čaj, dále v Bulharsku, Albánii a Makedonii. Daří se mu především ve vyšších nadmořských výškách, nad 1300 m nadmořské výšky, v sušších oblastech, na skalách.

Bylinka má přímou lodyhu, dosahuje výšky asi 40 cm. Vytváří bochánkovitě široké trsy. Má malé, žluté květy. Začíná vykvétat na přelomu května a června. V Řecku a Bulharsku už je ve volné přírodě poměrně zlikvidován, pro jeho velkou oblibu.

Proč je dobré pít Mursalský čaj?

bylinka
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Jeho výhodou je, že neobsahuje tein, takže ho lze pít i ve větším množství. V lidové medicíně se využíval na zlepšení duševního a psychického stavu.

  • Bylinkáři byl doporučován na nachlazení a chřipku. Také při bronchitidě, astmatu a podpoře vykašlávání.
  • Napomáhá snižovat vysoký krevní tlak.
  • Je doporučován na onemocnění ledvin, napomáhá vyplavování ledvinových kamenů.
  • Podporuje hojení ran.
  • Je účinným antioxidantem.
  • Působí antibakteriálně.
  • Navodí zklidnění a spánek.
  • vysoký obsah železa, napomáhá při chudokrevnosti.
  • Stimuluje a dodává energii.
  • Jeho vlastností se využívá i v kosmetickém průmyslu.

Mursalský čaj se prodává v celých stéblech rostliny. Stéblo se vloží do 250ml vody, přivede k varu a vaří se 5 minut. Může se také pouze zalít vařící vodou a nechat stát 5 minut. Má zlatavou barvu a příjemně nasládlou chuť.

V oblasti Středozemního moře a Balkánu používají hojník horní i jako koření do pokrmů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here