Proč jíst moruše? Sladké plody plné vitamínů

 

moruse plodyMoruše si stále více nachází cestu do našeho jídelníčku. Oblíbené jsou zejména pro své sladké plody, které mají mnohostranné využití v kuchyni. Čerstvé i zpracované jsou plné zdraví prospěšných látek.

Morušovník pochází z Asie, jeho listy dříve sloužily jako potrava pro larvy bource morušového. V Evropě se strom objevil před několika staletími. Plody moruše jsou tvarově podobné ostružinám. Je to plodenství nažek uzavřeného do zdužnatělého okvětí. Morušovník byl pěstován už za císaře Karla Velikého na císařských farmách. Má rád teplejší podnebí, nevysazujeme ho do blízkosti jiných dřevin, kořenovému systému morušovníku přítomnost jiných dřevin škodí.

Plody jsou velmi sladké a citlivé na přepravu, takže pokud si je sami nevypěstujete, čerstvé plody z dovozu neseženete. Nejčastěji jsou k dostání sušené.

Moruše a vliv na zdravímoruse

Má vysoký obsah vitamínu C, K, B1, B2 a řadu minerálních látek, jako například železo, vápník, hořčík, draslík. Také velké množství vlákniny a bílkovin. Obsahuje přírodní cukr – fruktózu a glukózu.

Moruše jsou také zdrojem resveratrolu, který má antioxidační a antibakteriální účinky. Plody pomáhají tělu zbavovat se hlenů, zmírňují kašel, bolest v krku a horečku. V tradiční čínské medicíně se využívají k léčbě vysokého krevního tlaku, slabosti a únavy, chudokrevnosti, prospívají ledvinám, zlepšují spánek a klidní mysl. Napomáhají při ochraně před rakovinou.

Využití v kuchyní

Dříve byla moruše využívána k přímé spotřebě, výrobě džemů, kompotů, moštu, ale i jako přírodní sladidlo.

Morušový sirup

  • 1 l morušové šťávy (získáme rozmačkáním a vylisováním moruší)
  • 250 g vody
  • 800 g cukru
  • šťáva ze dvou citronů

Ve vodě povaříme cukr, přidáme šťávu z moruší a citronů. Povaříme a plníme do lahví.

Morušová marmeláda

  • 1 kg moruší
  • 500 g cukru
  • 2 g kyseliny citronové
  • 1 balíček želírovacího přípravku

Moruše omyjeme vodou, rozmačkáme a za stálého míchání při mírné teplotě rozvaříme. Postupně přidáváme cukr a nakonec ještě želírovací přípravek. Vaříme ještě asi 10 minut. Před koncem varu přidáme kyselinu citronovou, kterou rozpustíme ve lžičce vody. Ještě horkou marmeládu naplníme do sklenic a otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Do marmelády můžeme přidat i jiné ovoce, v poměru 1:1 s moruší.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here