Moringový strom má domovinu v Indii, kde ho můžete najít na úpatí Himalájí. Zmínky o moringovém stromě najdeme už ve velmi starých spisech, staroindických védách, takže už před více než pěti tisíci lety znali lidé účinky stromu moringa.
Moringový strom (Moringa oleifera) je obdivuhodný už jen tím, že dokáže přežít v tak nepříznivých podmínkách. Často je označován jako „zelený diamant“, pro jeho bohatý obsah výživných látek. Staroindické tradiční léčitelství Ájurvéda popisuje 300 různých způsobů léčebného využití. Strom se dá využít až do posledního lístku, kořeny se využívají do čajových směsí, lístky slouží k zpestření pokrmů – do salátů, omáček, suší se a používají jako léčivo. Zelené plody jsou podobné fazolovým luskům a po dozrání jsou plná oleje.
Moringový olej v kosmetice
Moringová semena mají vysoký obsah oleje. Moringový olej lisovaný za studena má vysokou kvalitu.
Je vhodný pro lámavé, suché vlasy bez lesku. Zároveň působí proti tvorbě lupů a svědění vlasové pokožky.
Výborně působí i na kůži, je to osvědčený bojovník proti vráskám v obličeji, na krku a v očním okolí. Udržuje pokožku pevnou a zářivou. Je skvělým prostředkem na vysušenou, aknózní a pigmentovanou pleť.
Použití
Aplikuje se denně na pokožku, večer, po odlíčení pleti, se aplikuje na noc. Několik kapek se rozemne v dlani a vmasíruje do pokožky.
Vlasový zábal – olejem se masíruje pokožka hlavy a následně se vetře do vlasů po celé délce. Zabalí se do ručníku a nechá 10 minut působit. Poté se vlasy opláchnou.
Moringový olej se uchovává na tmavém a suchém místě.
Další účinky moringového oleje:
- zvyšuje imunitu
- udržuje vyrovnanou hladinu cukru v krvi
- upravuje krevní tlak a chrání srdce
- antibiotické a protiplísňové účinky
- působí na štípnutí, odřeniny a popáleniny
- podporuje funkci jater a ledvin
- podporuje léčbu oparu