Mokrýš střídavolistý: Až půjdete na jaře na procházku k potoku, určitě se pozorně dívejte kolem, jestli už tato bylinka neraší. Patří totiž k prvním předzvěstem jara – a navíc je velmi léčivá.
Jak mokrýš vypadá
Mokrýš střídavolistý (Chrysosplenium alternifolium) patří do čeledi lomikamenotivé, dorůstá až 20 cm, má vzpřímený stonek, přízemní řapíkaté listy, květy jsou nažloutle zelené, miskovitá tobolka se otevírá při dešti a vystřeluje semena.
Kde roste
Mokrýš roste ve vlhčích půdách, najdeme jej tedy zejména na březích potoků, v lužních lesích, u pramenů, miluje zamokřené vápnité půdy. Rozšířený je ve střední i severní Evropě, a to od nížin až do výšky kolem 2500 m n. m.
Záměna
Mokrýš si jen tak s něčím nespletete, jediná možnost záměny je s mokrýšem vstřícnolistým, který i podle názvu má listy vstřícné. Roste v podobných územích, možná jen spíše v chladnějších regionech.
Léčivé účinky
Sbíráme celou nať, můžeme použít i jen listy do jarních salátů. Nať je možné sušit. Užívá se na pročištění močových cest, povzbuzení činnosti ledvin, sleziny, jater i močového měchýře. Zevně se používá při vyrážce a kožních problémech.
Co si z mokrýše připravit
Z mokrýše je možné připravit čaj (odvar), a to nejlépe z hrsti čerstvé nebo sušené natě, kterou přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme cca 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2x denně. Kúru dodržujeme 14 dní a pak si dáme aspoň 14 dní pauzu.
Dále je možné připravit si obklad na vyrážky a ekzémy. 2 hrsti mokrýše přelijeme 300 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme a necháme vychladnout. Do výluhu namočíme čistý kapesník nebo jinou látku, přiložíme na postižené místo a převážeme suchým kouskem látky. Necháme působit asi 30 minut. Můžeme opakovat i 3x denně.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Bellmann H. a kol., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016