Mochna stříbrná je skvělým pomocníkem při průjmu

mochna kvet

Mochna patří mezi nejznámější léčivky, kromě mochny stříbrné existuje mnoho dalších druhů. Je skvělým pomocníkem při trávicích obtížích, například při průjmu. Uleví od křečí a bolestí břicha.

Mochna stříbrná (Potentilla argentea) je druh mochny, která se vyskytuje v Evropě, Asii, druhotně i v Severní Americe a na Novém Zélandu. Najdeme ji na skalnatých a kamenitých svazích, na sušších travnatých plochách, v lesních světlinách, stráních porostlých keři a písčitých stanovištích. V přírodě není tak častá jako ostatní druhy.

Mochna stříbrná je vytrvalá bylina, oddenek má nevětvený a krátký. Bylina je vysoká 10 – 30 cm, vytváří po odkvětu přízemní růžici listů. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, bohatě porostlá lístky a plstnatě chlupatá. Květenství bývá složené z 10 – 50 kvítků. Květy jsou veliké přibližně 1,5 cm, korunní lístky žluté. Plodem je nažka. Lístky jsou zespodu šedobílé, shora zelené, občas zbarvené do stříbrná.

 

Léčivé účinky mochny stříbrnémochna

  • Má velmi podobné účinky jako její příbuzná mochna husí. Její hlavním efektem je léčivý účinek na střeva.
  • Působí spasmolyticky – tlumí křeče, což pomůže hlavně u střevní koliky. Je také velmi účinná v případě průjmu, dle popsaných zkušeností může účinkovat během několika hodin, kdy průjem a křečovité bolesti mohou vymizet.
  • Jejího efektu lze využít i při infekčních průjmech a otravách jídlem.
  • Tlumí nepříjemné příznaky při Crohnově chorobě.
  • Ulevuje od žlučníkových potíží.
  • Podobně jako mochna husí staví krvácení. Je vhodná například zevně na rány.
  • Obklady nebo koupele lze aplikovat na kožní vyrážky, ekzémy či kožní ragády.
  • Používá se při onemocnění ledvin a močového systému.

Sbírá se kvetoucí nať, kvete od června do srpna.

Nálev připravíme z 2 čajových lžic sušené mochny stříbrné, které přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat. Popíjí se 3x denně nalačno.

Odvar připravíme z 1 čajové lžíce mochny stříbrné, kterou povaříme 5 minut, vypneme sporák a dalších 10 minut necháme louhovat. Užívá se stejným způsobem jako nálev.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here