Mochna patří mezi nejznámější léčivky, kromě mochny stříbrné existuje mnoho dalších druhů. Je skvělým pomocníkem při trávicích obtížích, například při průjmu. Uleví od křečí a bolestí břicha.
Mochna stříbrná (Potentilla argentea) je druh mochny, která se vyskytuje v Evropě, Asii, druhotně i v Severní Americe a na Novém Zélandu. Najdeme ji na skalnatých a kamenitých svazích, na sušších travnatých plochách, v lesních světlinách, stráních porostlých keři a písčitých stanovištích. V přírodě není tak častá jako ostatní druhy.
Mochna stříbrná je vytrvalá bylina, oddenek má nevětvený a krátký. Bylina je vysoká 10 – 30 cm, vytváří po odkvětu přízemní růžici listů. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, bohatě porostlá lístky a plstnatě chlupatá. Květenství bývá složené z 10 – 50 kvítků. Květy jsou veliké přibližně 1,5 cm, korunní lístky žluté. Plodem je nažka. Lístky jsou zespodu šedobílé, shora zelené, občas zbarvené do stříbrná.
Léčivé účinky mochny stříbrné
- Má velmi podobné účinky jako její příbuzná mochna husí. Její hlavním efektem je léčivý účinek na střeva.
- Působí spasmolyticky – tlumí křeče, což pomůže hlavně u střevní koliky. Je také velmi účinná v případě průjmu, dle popsaných zkušeností může účinkovat během několika hodin, kdy průjem a křečovité bolesti mohou vymizet.
- Jejího efektu lze využít i při infekčních průjmech a otravách jídlem.
- Tlumí nepříjemné příznaky při Crohnově chorobě.
- Ulevuje od žlučníkových potíží.
- Podobně jako mochna husí staví krvácení. Je vhodná například zevně na rány.
- Obklady nebo koupele lze aplikovat na kožní vyrážky, ekzémy či kožní ragády.
- Používá se při onemocnění ledvin a močového systému.
Sbírá se kvetoucí nať, kvete od června do srpna.
Nálev připravíme z 2 čajových lžic sušené mochny stříbrné, které přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat. Popíjí se 3x denně nalačno.
Odvar připravíme z 1 čajové lžíce mochny stříbrné, kterou povaříme 5 minut, vypneme sporák a dalších 10 minut necháme louhovat. Užívá se stejným způsobem jako nálev.