Vypěstujte si měsíček lékařský na zahradě a vyvarujte se základních chyb

mesicek
Zdroj foto: pixabay

Měsíček lékařský je odpradávna používanou bylinkou na ženské nemoci, pročištění organismu, při problémech se žlučníkem a při onemocnění močových cest. Dá se s úspěchem pěstovat na zahradě, v bylinkové zahrádce, a kromě léčivých účinků budete mít i okrasnou rostlinu.

Jaké stanoviště vybrat

Měsíček potřebuje slunné stanoviště (slunná zahrádka, slunné sušší místo v bylinkové spirále), protože jen tak bude mít překrásnou barvu květů – a čím tmavší květy, tím více prospěšných látek obsahuje. Půda je nejlepší hlinito-písčitá, může být i hlinitá, s dostatkem vápna, nevhodné jsou jen nepropustné jílovité půdy.

Kdy a jak vysévat semínka

mesicek lekarsky
Zdroj foto: pixabay

Semínka půlměsíkovitého tvaru vysévejte na jaře (duben/květen) nebo na podzim (září). Není potřeba je předpěstovávat. Vysévejte tedy rovnou do půdy, nejlépe tak, aby nebyla příliš hustě a rostliny měly po vyklíčení dostatek prostoru – vzdálenost jednotlivých rostlinek od sebe je optimální kolem 20 cm – pokud jste vyseli hustě, bude potřeba rostlinky vyjednotit. Semínka by měla být zatlačena do půdy do hloubky 2 až 3 cm. Počítejte, že klíčení trvá cca 14 dní a prvních květů se dočkáte asi za 2,5 až 3 měsíce (proto se nedoporučuje výsev v létě, jelikož by rostliny už nestihly vykvést. Zálivku potřebuje střední. Necháte-li některé květy uzrát, měsíček se sám vysemení a záhon se vám bude sám obměňovat.

Kdy sbírat květy

Květy měsíčku sbírejte v létě, postupně, jak rozkvétají, nejlépe v pravé poledne a vybírejte plně rozvité květy, které mají nejvíce síly. Nesbírejte za deště ani při zatažené obloze – květy nebudou rozvité. Květy mohou být žluté až oranžové – opět platí, že oranžové mají více síly než žluté. Doporučujeme koupit odrůdu Plamen (oranžová, plnokvětá). TIP: Pokud květy seříznete během srpna, v říjnu ještě vykvetou podruhé.

Jak květy sušit

Květy můžete sušit dvojím způsobem. Buď ostříháte jen jednotlivé květy a ty pak sušíte v bedýnkách vyložených pečicím papírem ve slabých vrstvách na chráněném místě, které je dobře větrané, nebo ustřihnete i stonky a zavěsíte kytice měsíčků květy dolů na chráněné místo. Usušené květy poznáte podle toho, že hezky šustí.

A co s měsíčkem po sklizni

Z čerstvého i sušeného měsíčku si můžete uvařit čaj. Stačí 1 lžičku měsíčku zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut louhovat, přecedit a pít teplé při výše uvedených obtížích.

Dále je z měsíčku možné vyrobit si doma mast – návod jsme vám již přinesli.

A všimněte si, že květy měsíčku se dávají do tzv. kvetoucích čajů, protože opravdu hezky vypadají.

Kromě toho, můžete těmito jedlými květy zdobit zákusky a dorty.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here