Měsíček lékařský je odpradávna používanou bylinkou na ženské nemoci, pročištění organismu, při problémech se žlučníkem a při onemocnění močových cest. Dá se s úspěchem pěstovat na zahradě, v bylinkové zahrádce, a kromě léčivých účinků budete mít i okrasnou rostlinu.
Jaké stanoviště vybrat
Měsíček potřebuje slunné stanoviště (slunná zahrádka, slunné sušší místo v bylinkové spirále), protože jen tak bude mít překrásnou barvu květů – a čím tmavší květy, tím více prospěšných látek obsahuje. Půda je nejlepší hlinito-písčitá, může být i hlinitá, s dostatkem vápna, nevhodné jsou jen nepropustné jílovité půdy.
Kdy a jak vysévat semínka
Semínka půlměsíkovitého tvaru vysévejte na jaře (duben/květen) nebo na podzim (září). Není potřeba je předpěstovávat. Vysévejte tedy rovnou do půdy, nejlépe tak, aby nebyla příliš hustě a rostliny měly po vyklíčení dostatek prostoru – vzdálenost jednotlivých rostlinek od sebe je optimální kolem 20 cm – pokud jste vyseli hustě, bude potřeba rostlinky vyjednotit. Semínka by měla být zatlačena do půdy do hloubky 2 až 3 cm. Počítejte, že klíčení trvá cca 14 dní a prvních květů se dočkáte asi za 2,5 až 3 měsíce (proto se nedoporučuje výsev v létě, jelikož by rostliny už nestihly vykvést. Zálivku potřebuje střední. Necháte-li některé květy uzrát, měsíček se sám vysemení a záhon se vám bude sám obměňovat.
Kdy sbírat květy
Květy měsíčku sbírejte v létě, postupně, jak rozkvétají, nejlépe v pravé poledne a vybírejte plně rozvité květy, které mají nejvíce síly. Nesbírejte za deště ani při zatažené obloze – květy nebudou rozvité. Květy mohou být žluté až oranžové – opět platí, že oranžové mají více síly než žluté. Doporučujeme koupit odrůdu Plamen (oranžová, plnokvětá). TIP: Pokud květy seříznete během srpna, v říjnu ještě vykvetou podruhé.
Jak květy sušit
Květy můžete sušit dvojím způsobem. Buď ostříháte jen jednotlivé květy a ty pak sušíte v bedýnkách vyložených pečicím papírem ve slabých vrstvách na chráněném místě, které je dobře větrané, nebo ustřihnete i stonky a zavěsíte kytice měsíčků květy dolů na chráněné místo. Usušené květy poznáte podle toho, že hezky šustí.
A co s měsíčkem po sklizni
Z čerstvého i sušeného měsíčku si můžete uvařit čaj. Stačí 1 lžičku měsíčku zalít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut louhovat, přecedit a pít teplé při výše uvedených obtížích.
Dále je z měsíčku možné vyrobit si doma mast – návod jsme vám již přinesli.
A všimněte si, že květy měsíčku se dávají do tzv. kvetoucích čajů, protože opravdu hezky vypadají.
Kromě toho, můžete těmito jedlými květy zdobit zákusky a dorty.