Měrnice černá – zmírní neklid a nervozitu, uleví při nevolnosti

mernice

Můžete se také setkat s názvem šedivka. Měrnice černá prospívá ve vlhčích půdách v teplejších oblastech. Kromě léčebných účinků je i medonosná. Sbírá se list před kvetením nebo celá kvetoucí nať.

Měrnice černá (Ballota nigra, Marrubium nigrum) roste v Evropě, severní Africe, Malé Asii, na Kavkaze a izolovaně i v Turecku nebo Íránu. U nás ji najdete v teplejších oblastech, ve vyšších polohách spíše vzácně. Roste v lemech lesních porostů a křovin, ve vlhčích stráních a pastvinách. Často i v okolí lidského obydlí, na rumištích a zbořeništích. Také v křovinách a u plotů. Někdy je pěstována jako medonosná rostlina, ale nemá příliš vábnou vůni.

Je to vytrvalá bylina s krátkých a vícehlavým oddenkem. Lodyhy mohou být dlouhé až 80 cm, Barva květů je růžová, růžovofialová až fialově – červená, vzácně bílá nebo žlutá. Plodem jsou černé tvrdky. Doba květu je červen až září.

Co sbíratmernice rostlina

Sbírá se list, těsně před kvetením, přibližně v červnu. Celou kvetoucí nať sbíráme v červenci a srpnu. Nejlepší čas pro sběr je mezi 14 – 16 hodinou, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.

Jaké látky obsahuje

Flavonoidy, třísloviny, silice, hořčiny, kyselina jablečná a gallová, pektin, Účinky a obsah účinných látek nejsou v současnosti úplně podrobně prozkoumány.

S čím nám může pomoci

  • Působí sedativně, uvolňuje napětí a nervozitu.
  • Uvolňuje svalové křeče a napětí.
  • Pomáhá při kinetózách (nevolnost při cestování) a v případě těhotenských nevolností.
  • Mírní žaludeční neurózu.
  • Pomáhá při revma, revmatoidní artritidě, dně a arthritis uratica.
  • Napomáhá normalizovat špatné zažívání psychogenního původu.

Jak bylinu zpracovat

Obvykle se podává ve formě čaje. V některých případech je účinnější tinktura. Ve formě koupele se využívá v případě revmatických obtíží a jako zklidňující koupel, připravovat se může jak čerstvá, tak sušená.

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here