Černé zlato, melasa – není tak prospěšná, jak se tvrdí

cukrova trtina
Zdroj foto: pixabay

Když si v obchodech se zdravou pořídíte skleničku melasy, držíte v ruce vlastně odpad, vzniklý při zpracování cukrové třtiny. Říká se mu také černé zlato, černý poklad – a mnoha dalšími jmény. Důvodem je množství minerálů a dalších prospěšných látek, které melasa obsahuje.

Ovšem neměli bychom se zabývat jenom jejími výhodami. Určitě nejde o žádný zázračný prostředek pro zdraví. Naopak – některým vyznavačům zdravé výživy může dokonce ublížit.

Kde se vlastně vzala melasa

Nemusí vznikat jen z cukrové třtiny. Jde vlastně o odpad z výroby cukru, a lhostejno, zda třtinového, řepného nebo třeba čirokového. Ze všech těchto komodit se jejich výrobci snaží odstranit co nejvíce sacharózy a cukru. Podle použité technologie se celý proces opakuje – na konci každého z nich stojí úplně jiný typ melasy.

Světlá melasa – získává se hned po prvním varu. Obsahuje tedy ještě relativně vysoké množství cukru. Ze všech melas má nejsvětlejší barvu a nejsladší chuť. Používá se hlavně do pečení a je perfektní pro všechny, kdo se s melasou teprve seznamují.

Tmavá melasa je produktem druhého varu. Je o něco hustší a tmavší a cukru obsahuje o něco méně. Také se hodí do pečení, ovšem počítejte s její výraznější barvou a intenzivnější chutí.

Blackstrap melasa je ze všech melas nejcennější. Jde o produkt třetího varu, obsahující menší množství cukrů, ovšem velmi vysokou koncentrací prospěšných látek. Ze všech melas je pro zdraví nejdoručovanější

TIP: K dostání je také sulfurovaná a nesulfurovaná melasa. Ta první je konzervována oxidem siřičitým, který jako konzervant brání jejímu kažení. Používá se u výrobků z mladé cukrové třtiny, které jsou mimochodem méně sladké. Výrobky ze zralé cukrové třtiny jsou sladší a tuto berličku nepotřebují. Pokud tedy máte alergii na síru, zaměřte se právě na ně.

Je melasa zdravější než cukr?

Určitě ano, ovšem jen do určitě míry. I když si jejím prostřednictvím dopřáváme zejména hořčík a vápník, měli bychom mít na paměti, že tyto životně důležité složky lze zdravěji doplnit i z jiných zdrojů. V melase totiž také cukr najdeme. Její glykemický index je 55, což je na druhou stranu o 5 bodu lepší než u cukru (glykemický index 60).

S melasou tedy rozhodně není dobré to přehánět, ovšem lžička pro ozvláštnění smoothie nebo raw dortu určitě neuškodí.

Na druhou stranu podle studií obsahuje blackstrap melasa více antioxidantů, než třeba med. Takže pokud vám jde jen o o něco zdravější alternativu cukru, klidně po ní nakonec sáhněte. Ale užívat ji v jídelníčku „navíc“ určitě není dobrý nápad.

susenky
Zdroj foto: pixabay

Kde může melasa pomoci

Důležitý je zejména vysoký obsah vápníku. Pomůže tedy zdraví vašich zubů, kostí apod. Kromě vápníku totiž obsahuje i selen a měď. Hodí se i při onemocnění srdce a oběhového systému. Mimo jiné totiž přispívá ke zvýšení HDL alias „dobrého“ cholesterolu. To pomáhá proti usazeninám v tepnách a slouží jako prevence mrtvice.

Přítomné antioxidanty a vitamíny skupiny B také vhodně podporují imunitu, pomáhají se zdravím pokožky a správnou funkcí trávicí soustavy. U dětí pak může dokonce pomoci s růstem a vývojem kosterní soustavy.

Měli byste vědět: melasa je bezpečná. Mohou ji užívat už děti od půl roku věku (cca na špičku) lžičky) i těhotné nebo kojící ženy.

Pečuje o paměť, čistí tělo, přispívá ke správné funkci nervů a může pomoci i při chronické únavě nebo při chronické zácpě. V takovém případě doporučujeme užít jednu lžičku melasy rozmíchanou ve 200 ml horké vody. A to nejlépe ráno nalačno.

Melasa a její role při péči o pokožku

Uplatní se také jako zevní obklad. A to zejména na problematickou nebo ekzematickou pokožku. Umí pomoci při lupence a dalších obtížných onemocněních, např. při léčbě bércových vředů. Aplikuje se na 20-25 minut a poté musí být z pokožky pečlivě odstraněna. 1x denně stačí, jen u opravdu intenzivní léčby je možné aplikaci melasy ještě 1-2x opakovat.

Používá se i jako maska pro oživení vlasů. Ale nikoli samostatně, nešla by totiž vymýt. Smíchejte ji s vlažnou vodou až do takové konzistence, která se vám bude dobře nanášet. Poté nechte 15 minut působit a dobře smyjte. Nakonec vlasy omyjte běžným šamponem a vyživte vhodným olejem. Stačí i ten kokosový. Vše dohromady bude mít na vaši hřívu opravdu brzy skvělé účinky.

Melasu lze ovšem použít i pro každodenní péči o pokožku. Jednoduše ji přidejte do oblíbeného pleťového krému. Na malý kelímek stačí lžička. Dobře promíchejte a aplikujte na pokožku jako obvykle. Melasa pomůže pleť rozjasnit, ozdraví ji, projasní a při pravidelném užívání může zabránit i vzniku drobných mimických vrásek.

Doporučená denní dávka melasy

Chcete-li černé zlato používat jako doplněk stravy, bude vám stačit 1-2 lžičky denně. V této podobě vám melasa dodá dostatek cenných vitamínů, minerálů enzymů. Jestliže se však zotavujete po těžké nemoci nebo se s nějakou právě perete, můžete zvýšit dávku melasy až na 6 lžiček denně. Ovšem jen na 14 dní, delší dobu vzhledem k vysokém obsahu cukru nedoporučujeme.

Pro zmírnění její hořké chuti ji řada lidí konzumuje s mlékem. Pokud se i vy chcete vydat touto cestou, zvolte raději mléko rostlinné, které podpoří vstřebávaní železa. A pokud do koktejlu přidáte i nějak ten vitamín C, získáte skvělý přírodní zdroj železa ve všech ohledech.

Kdo by neměl melasu užívat

Konzumaci melasy by měli pečlivě zvážit zejména diabetici a lidé s podrážděným zažíváním (zejména se syndromem dráždivého tračníku). Vysoké dávky mohou způsobit průjem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here