Využijte meduňku nejen v kuchyni, ale v celé domácnosti

medunka
Zdroj foto: envato

Meduňka je známá coby používaná ingredience při vaření i pečení v kuchyni. Jak využít rostlinu s blahodárnými účinky nejen v rámci domácí gastronomie, ale také v celé domácnosti?

Meduňka je krásně vonící bylinou a typickou svěže citronovou vůní s nádechem mentolu, kterou vydávají mladé listy, pokud je promnete v dlani. Meduňka je vytrvalou rostlinou, která na vhodném stanovišti přečká zimu bez problému. Pro její výsadbu je nejvhodnější květen a sběr je ideální během června a července. Nejlepší dobou pro sběr je doba kolem poledne, za sucha a chladnějších dnů. Bylina je bezpečná a tudíž vhodná i pro malé děti, které trpí špatným trávením, plynatostí, nadýmáním či křečemi.

Využití meduňky v kuchyni

V kuchyni nachází uplatnění meduňka v čerstvém i sušeném stavu. Mladé čerstvé lístky jsou vhodné do zeleninových i ovocných salátů, do osvěžujícího letního nápoje v podobě limonády, ale také se hodí do omáček, nádivek, marinád. Meduňka je skvělou ingrediencí do bylinkového másla.

Meduňkou je možné ochutit i ovocný ocet, přidat k sýrům či použít jako ozdobu na moučník a dezert, omelety, palačinky apod. Pro svou svěží chuť se meduňka hodí i k rybě, ale klidně ji lze přidat taktéž do majonézy či ke grilovanému masu. Můžete ji přidat i do smoothie, sirupu či na kuře.

listky medunky
Zdroj foto: envato

Meduňka v domácí lékárně

Vzhledem k tomu, že meduňka vyniká svými pozitivními účinky na tělo i duši, je tak ideální konzumace čaje, který si snadno připravíte z čerstvých či sušených lístků. V tomto případě vám pomůže při problémech s nespavostí, s neklidem, stresem, se zažívacími potížemi, při pocitu bušení srdce, bolestech hlavy, migréně, dávivém kašli apod. Meduňka působí rovněž proti zvracení, průjmu, křečím, nadýmání, celkově zklidňuje a harmonizuje organismus a má silné antidepresivní účinky. Dále zlepšuje koncentraci i myšlení. Je účinná při nachlazení, závratích, menstruačních potížích.

Použití meduňky v koupelně i v ložnici

Meduňka má léčivý účinek i na opary, v tomto případě stačí smíchat s včelím voskem či mandlovým olejem a použít jako hojivý balzám na rty a to v momentě, jakmile budete cítit počínající svrbění/pálení na rtech.

Použití na pleť v podobě micerální vody a čisticího tonika. Tonikum je vhodné na suchou, zralou i podrážděnou pokožku. Nebo také je možné použít meduňkový sprej pro klidný spánek a navození příjemné atmosféry v ložnici.

Meduňková květinová voda

Potřeba: meduňkové lístky, hrnec s poklicí, menší miska, voda, lahvička, led.

Postup: listy meduňky dejte do hrnce a zalijte je vodou tak, aby byly všechny ponořené. Na lístky doprostřed položte misku, která se nesmí ale dotýkat dna, přiklopte pokličkou obrácenou vzhůru a navrch umístěte sáček s ledem. Pomalu zahřívejte, voda se nesmí vařit, pára s vonnými složkami kondenzuje na ochlazované pokličce a stéká do malé misky, listy pomalu ztrácí barvu a miska se plní čirou a bezbarvou vodou. Po vychladnutí přelijte do lahvičky.

Meduňkové potpourri

Sušenou meduňku můžete využít rovněž do vonných směsí, tj. potpourri. Ideální je smíchat ji s mátou, mateřídouškou, levandulí a dalšími aromatickými sušenými rostlinami. Krásně vám provoní byt.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here