Mateřídouška je léčivá bylinka, která pomáhá při kašli, nachlazení, revmatismu i svalové únavě. Není proto divu, že se z mateřídoušky hojně používá i mateřídouškový olej.
Co budeme potřebovat
Při výrobě mateřídouškového oleje potřebujeme: čerstvou nať mateřídoušky nasbíranou nejlépe za plného slunce, kvalitní zastudena lisovaný olej (olivový, mandlový, z hroznových jader), čistou vyvařenou sklenici.
Jak mateřídouškový olej vyrobit doma
Nať mateřídoušky nemusíme nijak upravovat, ani stříhat, ani sekat, pouze ji vložíme do čisté sklenice a zalijeme olejem tak, aby byla zcela ponořená. Necháme alespoň 14 dní louhovat, občas protřepeme. Poté přecedíme a olej uchováváme v chladu a temnu.
Na co všechno se mateřídouškový olej hodí
Mateřídouškovým olejem můžeme natírat hrudník při chřipce, nachlazení, rýmě i průduškovém kašli. Velkou výhodou je, že je vhodný i pro děti a nevyvolává žádné alergické reakce. Rovněž jej můžeme použít při revmatických potížích, a to tak, že postižené místo masírujeme lehce olejem, nejlépe 3x denně, dokud bolesti neustoupí. Máme-li po cvičení „unavené svaly“, pak je právě masáž mateřídouškovým olejem dokonalým lékem. Lehce masírujeme postižená místa i několikrát denně. Při výskytu kožních plísní, např. na nohách, se také osvědčil mateřídouškový olej. Potíráme denně nejlépe ráno a večer, necháme chvíli zaschnout a teprve poté oblékneme ponožky. Mateřídouškovým olejem potíráme spánky při nespavosti, nervozitě či bolestech hlavy. V tomto případě působí stejně jako levandulový olej. Při žaludečních a střevních problémech masírujeme břicho ve směru hodinových ručiček. Hodí se i k masáži kojenců. Trpíte-li na mastné vlasy, zkuste před mytím vlasů běžným šamponem nejprve vlasy ošetřit mateřídouškovým olejem. Zdá se to jako protimluv, ale funguje to, neboť mateřídouška přebytečný tuk vstřebá. Suchá pokožka rukou se dá snadno ošetřit mateřídouškovým olejem – nejlépe když si uděláte olejový zábal na ruce a nehty, nechte zabalené v ručníku působit max. 20 minut.