Máta nebo pelyněk nepomáhají jen proti nachlazení či při špatnému zažívání. Ze zahrádky vám vypudí třeba i krtky

mata peprna
Zdroj foto: envato

O bylinkách většinou víme zejména to, jak nám mohou pomoci s nejrůznějšími zdravotními obtížemi. Často však zapomínáme, že je leckdy můžeme použít i docela jinde. Skvělým příkladem je máta peprná (Mentha piperita) a pelyněk pravý (Artemisia absinthium).

Na první pohled mají tyhle bylinky společného jen málo. Máta dokáže pomoci proti stresu, uklidňuje naše hrdlo při nachlazení a pomůže i s nejrůznějšími zažívacími obtížemi. A velmi podobně to má s naší trávicí soustavou i pelyněk, který dokáže stimulovat produkci žaludečních šťáv a trávení samotné tak perfektně nakopnout. Ovšem pokud se tyto bylinky spojí v boji proti obávanému zahradnímu nepříteli, přinesou ještě jedno nevídané použití.

Množství éterických olejů krtkům nesvědčí

Ano, jejich hlavní předností je právě obsah aromatických látek. Krtci mají totiž velmi vyvinutý čich, kterým si tak trochu kompenzují to, že je příroda neobdařila funkčníma očima. A mimo to také skvěle vnímají pohyb (resp. vibrace). Ovšem to, co se může zdát v podzemním prostředí jako výhoda, se rázem změní v pravý opak. Stačí, pokud proti krtkům použijete jejich vlastní zbraně.

Než k tomu však přistoupíte, měli byste vědět, že krtci velmi dobře provzdušňují půdu a rostliny rozhodně nepodrývají schválně. Živí se žížalami a další zemní havětí – vaše květiny či zelenina je tak vůbec nezajímají. Pokud ovšem krtčí problém přeroste v něco většího, je třeba jednat.

A co si tedy počít s mátou a pelyňkem? Jednoduše je natrhejte na záhonku a vložte do každého krtince, který najdete. A to opakujte pokaždé, když nať uschne (a nezapomeňte si při této příležitosti zmapovat výskyt nových krtinců v okolí). Po čase začne zápach krtkům vadit natolik, že jednoduše odejdou.

pelynek
Zdroj foto: pixabay

Pelyněk vám na zahradě pomůže i jinak

Ovšem při potírání škůdců nemusí zůstat jen u krtků. Trápí vaši zahradu nájezdy savého a žravého hmyzu? Zkuste je odpudit stejným způsobem, jako právě podzemního černokabátníka. Pelyněk stačí na několik dní naložit do vody a vzniklou směs použít jako postřik (pro větší účinnost lze přidat ještě trochu mýdla). Mšice a další nezvaní hosté se rádi odporoučí. Ale pozor. Přírodní insekticidy bývají účinné jen krátce – hmyz si na ně rychle zvyká. Měli byste jich proto na zahradě vždy používat ve více druzích.

Co ještě platí na krtky

Že doma právě mátu nebo pelyněk nemáte? Nevadí. Život jim znepříjemní i sušené chilli nebo ocet – opět je nutné vše vpravovat přímo do krtinců. A pokud nezabere ani to, pak se skvěle osvědčují textilie namočené v petroleji, benzinu apod. To už však má k přírodnímu řešení vašich potíží přece jen trochu daleko. Účinek bylinek bývá trvalejší – jen občas nějakou dobu trvá, než začnou účinkovat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here