Zdá se vám to neuvěřitelné? Ale je to tak, z některých bylinek, u kterých se sbírají plody, můžete vyrobit chutnou marmeládu, a tak do dětí dostat účinné látky přirozenou a nenásilnou cestou. Které dítě by také odolalo palačince s marmeládou?
Marmeláda ze šípků
Snad každé dítě rádo sbírá na podzim šípky. Toho můžete využít, protože šípků bude potřeba na výrobu marmelády docela dost, vezmeme-li v úvahu, že odstraňujeme oba konce plodu a vnitřek kvůli chloupkům, které by se zachytávaly v krku. Nasbírejte tedy alespoň košík šípků. Poté šípky okrájejte z obou stran a překrojte na poloviny. Pak zkuste vybrat co nejvíce vnitřních chloupků. Takto nakrájené šípky můžete proprat ve studené vodě, aby se zbavily zbylých chloupků a ostatních nečistot. Poté dejte šípky do hrnce, zalijte vodou, ať jsou ponořené, a vařte do změknutí. Po změknutí je třeba šípky propasírovat, poté přidejte želírovací cukr (množství podle druhu a návodu na obalu) a vařte cca 5 minut. Když marmeláda začne houstnout, ještě horkou ji naplňte do čistých sklenic, otočte na 10 minut víčkem dolů, potom vraťte zpět a nechte vychladnout. Marmeládu popište (šípek + datum).
Marmeláda z černého bezu
I marmeláda z kuliček černého bezu dá docela dost práce, protože kuličky obsahují semínka, která by nám při jídle zalézala mezi zuby. Můžete postupovat dvojím způsobem. Buď kuličky bezu ještě před vařením projedete mlýnkem na maso a pak již vzniklou hmotu svaříte se želírovacím cukrem jako jakoukoliv jinou marmeládu. Nebo kuličky uvaříte ve vodě (bez cukru) do změknutí, pak propasírujete a přidáte želírovací cukr a dále vaříte jako šípkovou marmeládu.
Marmeláda z rakytníku
Poslední bylinkou vhodnou pro zavařování je rakytník. Zavařování také zpříjemní dětem jeho kyselou chuť. Rakytníkové plody uvařte, rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte, abyste se zbavili peciček a slupek. Poté přidejte želírovací cukr a pokračujte stejně jako u klasických marmelád. Do rakytníkové marmelády můžete přidat i jiné sezónní ovoce (jablka, hrušky, ostružiny, černou jeřabinu) a uvidíte, jaké výborné příchutě vám vzniknou. Tak přejeme dobrou chuť!