Majoránka jako analgetikum i první pomoc při nachlazení

majoranka
Zdroj foto: pixabay

Přípravu mnoha pokrmů si bez ní snad ani nedokážeme představit. Stejně dobře nám však majoránka může pomoci i při léčbě nejrůznějších neduhů. Navíc ji budete mít po ruce vždy, když budete potřebovat.

Stačí sáhnout do spíže a o hlavní ingredienci pro přípravu masti, čaje nebo tinktury máte vystaráno. Nemusíte se bát – všechno vás naučíme a ukážeme vám, při jakých obtížích vám může být majoránka zahradní více než prospěšná.

Majoránka jak odkaz křižáků aneb původ a léčivé účinky

I když ji vnímáme jako ryze domácí bylinku, původně k nám připutovala až z dalekého Středomoří. Právě proto se u nás chová jako jednoletá a každé jaro ji musíme zkrátka a dobře vysít znovu (i když v těch nejteplejších oblastech čas od času přece jenom přezimuje).

Měli byste vědět: na našem trhu je k sehnání tzv. vytrvalá majoránka. Jde však o křížence majoránky a oregana, který vás svou chutí nejspíš příliš nenadchne. Vyzkoušet ho však můžete. Možná, že právě vám přece jenom zachutná.

Nať, sbíraná ještě před rozkvětem, obsahuje velké množství éterického oleje, vitamín C, hořčiny a třísloviny. Nejlepší účinky má samozřejmě čerstvá, ale bez potíží ji lze i usušit. A pokud to jinak nejde – do našich bylinkových receptů můžete použít i obyčejnou majoránku ze supermarketu.

Majoránka proti kašli a rýmě

Trápí vás ucpaný nos? Nezáleží na tom, jaký původ vaše rýma má. Připravte si majoránkovou napářku nad odvarem z majoránky (jedna lžíce do dvou litrů horké vody) a vydržte ji inhalovat 15-20 minut. Uvidíte, že se vám opravdu rychle uleví. Majoránka má velmi příjemnou vůni – není tak agresivní jako častěji používaný eukalyptus.

Z jedné lžičky majoránky, přelité horkou vodu, si zase snadno připravíte chutný a účinný majoránkový čaj. Užívejte ho třikrát denně vždy, když se budete potýkat s kašlem (nepijte ho pouze 2-3 hodiny před spaním). A na odřený nos smíchejte jednu lžíci velmi jemně podrcené majoránky s pěti lžícemi kvalitního vepřového sádla. Můžete hned mazat, není třeba čekat, až se uvolní účinné složky.

Náš tip: Cítíte, že na vás „něco leze?“ Připravte si před spaním pořádně silný majoránkový čaj z jedné lžíce sušené nati a šálku horké vody. Vypijte a běžte spát. Ráno nebude s trochou štěstí po žádné nemoci opravdu ani památky.

Majoránka pomáhá proti migréně a zklidňuje nervovou soustavu

Trápí vás stres a úporné bolesti hlavy? Potýkáte se s migrénou? Proti tomu všemu vám majoránka dokáže pomoci – ale ne sama. Stačí vzít stejný díl majoránky, kořene kozlíku, levandule, květů petrklíče, meduňky a třezalky a připravit si ze všech těchto bylinek čaj. Dvě lžičky rovnoměrně podrcené směsi necháme vyluhovat asi 15 minut. Poté vypijeme. Užíváme třikrát denně během kritických migrénových období nebo vždy, když cítíme, že by si nás nervový systém zasloužil menší vzpruhu. Tento čaj pomáhá také proti nespavosti a úzkosti.

Náš tip: odvar můžete použít i pro přípravu obkladu na čelo při akutním záchvatu migrény.

bylinky
Zdroj foto: pixabay

Lepší trávení díky majoránce

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se majoránka tak často přidává do bramboráků nebo nejrůznějších masových směsí? Není to jen proto, že se skvěle skloubí s jejich chutí. Hořčiny v majoránce totiž podporují tvorbu žluči a žaludečních šťáv. Dopřejte si ji tedy i k luštěninám, vnitřnostem bramborám apod., a pokud byste k ní hledali ideálního bylinkového partnera, byl by to rozhodně tymián.

Nezapomeňte také na to, že čím později ji do pokrmů přidáte, tím lepší účinky bude na vaše zažívání mít. A pokud často trpíte plynatostí, nezapomeňte také na prospěšný majoránkový čaj. Ten se připravuje ze dvou lžiček sušených lístků, přelitých šálkem horké vody. Nechte 15 minut louhovat, přeceďte a vypijte. Můžete užívat tak dlouho, jak je potřeba.

Měli byste vědět: podobné účinky na zažívání má také kmín nebo fenykl. Čaj z těchto dvou bylinek však není zdaleka tak dobrý a voňavý.

Majoránka jako ideální bylinka pro ženy

Obvykle jako typicky ženskou bylinku vnímáme zejména kontryhel. Ale i stará dobrá majoránka nám dokáže s ledasčím pomoci. Stimuluje činnost dělohy, což napomáhá při léčbě mnoha gynekologických stavů. Ve vyšší míře by ji neměly užívat pouze těhotné ženy. Všem ostatním pomůže majoránka zmírnit křeče, potěší i mírně protizánětlivými účinky a v neposlední řadě působí jako mírné analgetikum.

Snadno si z ní vyrobíte třeba masážní olejíček. Stačí použít éterický olej, který smícháte s jiným nosným rostlinným olejem (v poměru 50 ml na pět kapek) nebo sušenou či čerstvou nať zalít kvalitním olivovým nebo jiným olejem, nechat 14 dní odstát v temnu a chladu a po přecezení používat k masáži podbřišku nebo jiných bolavých míst.

Měli byste vědět: U kojících matek dokáže majoránka stimulovat tvorbu mateřského mléka.

Majoránka jako první pomoc pro bolavé tělo

Věřte nebo ne, tyhle drobné lístky opravdu dokáží působit mírně analgeticky. A pochlubit se navíc může i protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Majoránkové mazání si navíc v domácích podmínkách vytvoříte opravdu snadno.

Stačí vzít dvě lžičky drcené majoránky a zalít je dvěma lžíce kvalitního alkoholu. Uzavřete do lahvičky a uložte na temné a tmavé místo. Po dvou týdnech přeceďte a majoránkový výluh smíchejte s libovolným tělovým krémem. Tuto směs můžete použít k ošetření namáhaný svalů, bolavých kloubů a vůbec celkově zmoženého těla.

A pro okamžitou úlevu vám poslouží majoránková koupel. Do dvou litrů horké vody vhoďte velkou hrst majoránky, povařte asi 10 minut a poté sceďte. Přidejte do koupele, do níž naložíte celé své tělo a prohřívejte se 20-25 minut. Po opuštění vany se okamžitě zabalte do ručníku nebo županu a nechte majoránku, aby ukázala, co doopravdy umí.

Náš tip: Pro masáž bolavých svalů můžete použít i masážní olejíček. Připravte ho podle návodu výše a užívejte si jeho báječně uvolňující účinky.

Tip pro všechny, kteří mají doma odšťavňovač

Nechcete čekat, až se vám připraví léčivé masti nebo oleje? Nemusíte. Stačí, když celému procesu pomůžete trochou moderních metod. Čerstvou majoránkovou nať jednoduše vhoďte do odšťavňovače a zapněte ho. Nelekejte se, bude vám stačit jedna lžička šťávy majoránky.

Tu smíchejte s pěti lžičkami kvalitního oleje – pokud chcete masážní olej, nebo s pěti lžičkami sádla či jiné nosné masti – to pokud chcete ošetření pro bolavé svaly a klouby. Mimochodem – majoránková mast dokáže také podpořit hojení drobných poranění a spálenin. Určitě se ji proto vyplatí mít v zásobě. Ale tu, kterou jste připravili z čerstvé majoránkové šťávy, je lepší pro jistotu uchovávat v lednici.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here