Majoránka není jen koření, ale i účinná léčivka

majoranka bylinka
Zdroj foto: envato

Majoránka: Majoránku všichni známe jako koření do bramboráku a dalších českých jídel. Věděli jste ale, že si z ní můžete vyrobit i olej nebo mast? A na co je to dobré?

Jak vypadá majoránka

Majoránka zahradní (Majorana hortensis, Origanum majorana) patří do čeledi hluchavkovité. Je to jednoletá bylinka, ovšem v Asii, odkud pochází, dorůstá velikosti polokeře a je víceletá. Majoránka má hustě olistěnou lodyhu, která je větevnatá (dřevnatá). Listy jsou vejčité, květy nenápadně bílorůžové. Kvete v červenci a v srpnu. Je velmi aromatická.

Co se sbírá

Sbírá se celá nať před rozkvětem. Je bohatá zejména na silice a třísloviny. Pomáhá při kašli, nadýmání, zevně v koupelích posiluje pochroumané nervy.

Jak si uvařit čaj

Čaj z majoránky je tím nejjednodušším lékem. 2 lžičky suché drcené natě (stejné, jako dáváte do onoho bramboráku) přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme 1 šálek denně při nadýmání, žaludečních křečích, ale také na uklidnění nebo při bolestech hlavy (i migrénách).

majoranka
Zdroj foto: envato

Jak si připravit majoránkový olej

Olej vyrobíte tak, že asi 30 g drcené sušené natě naložíte do 0,5 l kvalitního stolního oleje. Necháte 14 dní stát – občas promícháte. Potom přefiltrujeme přes cedníček, plátýnko nebo kávový filtr. Olejem natíráme namožené svaly, bolavá záda anebo čelo při bolestech hlavy.

K čemu je dobrá mast

Mast z majoránky vyrobíme velmi snadno. Do sádla nebo kosmetické vazelíny přidáme sušenou nať majoránky a necháme 2 dny stát. Poté lehce nahřejeme a přecedíme. Je také možné využít čerstvou majoránku, kterou prostřednictvím mixéru nebo odšťavňovače vylisujeme a tuto šťávu rovnou smícháme se sádlem nebo vazelínou. Mast je výborná při rýmě – velkým dětem a dospělých můžeme vtírat na kraj nosních dírek, malým miminkům se natírá za krk.

A co nálev ve víně

Ano, i tuto možnost nám majoránka poskytuje. Asi 30 g suché natě naložíme na 3 týdny do 1 litru kvalitního vína (bílého, ale může být i červené). Poté přecedíme a užíváme po 1 polévkové lžíci při migréně nebo pro uklidnění.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Hoffmannová – Jebavý: Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here