Lžičník lékařský pomůže s trávením nebo třeba paradentózou

lzicnik

Lžičník lékařský je bylina nízkého vzrůstu a bílými kvítky. Má vysoký obsah vitamínu C, čehož využívali v dřívějších dobách například námořníci. Kromě léčivých účinků se používá i do salátů.

Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis) je dvouletá, až krátce vytrvalá bylina řadící se do čeledi brukvovitých. Rod lžičník zahrnuje přibližně 25 – 30 druhů z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Lžičník dorůstá výšky přibližně 15 -30 cm. Listy jsou uspořádány v přízemní růžici, jsou masité a tvarem připomínají lžičku. Kvítky jsou bílé, vzácněji růžové. Listy mají poměrně výraznou, ostře palčivou chuť. Původně byl rozšířen v přímořských oblastech západní a severní Evropy.

Jak nám lžičník pomůželzicnik rostlina

V dřívějších dobách byl hojně využíván námořníky, pro vysoký obsah vitamínu C, sloužil jako prevence kurdějí. Dále obsahuje minerální látky, silice s obsahem síry, hořčiny, enzymy, glykocochlearin, pryskyřici. Sbírají se především mladé listy, dříve se sbírala v době květu čerstvá nať. Připravit se může ve formě šťávy, čaje, nálevu, ale vyrobit se dá třeba i víno (čerstvá nať se vkládá do červeného vína).

• podporuje chuť k jídlu
• pozitivně ovlivňuje trávení a činnost žaludku
• funguje jako diuretikum
• pomáhá při revmatismu
• využívá se na špatně hojící se rány
• je účinný při zánětech dutiny ústní, dásní a angíně
• v kombinaci se šalvějí se používá jako kloktadlo při paradentóze
• pozitivně ovlivňuje činnost jater a žlučníku
• napomáhá vylučovat odpadní látky ledvinami
• bývá součástí očistných kůr

Lžičník v gastronomii

Díky své palčivé a pikantní chuti se přidává do salátů, pomazánek. Přidává se do pokrmů jako zelené koření či se z něj připravuje zelené smoothie. Nejen listy, ale i poupata se dají nápaditě využít. Nakládají se do sladkokyselého nálevu, čímž vzniká zajímavá alternativa kaparů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here