Proč se lomikámen jmenuje lomikámen?

lomikamen kvet
Zdroj foto: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Krásná a jemná kytička s názvem lomikámen už zamotala hlavu mnoha vykladačům jeho jména. Asi nejpravděpodobnější odpověď tkví v tom, že lomikámen má moc lámat kameny, ale ne kameny venku, nýbrž kameny žlučníkové, žaludeční, močové a další, které se nacházejí v našem těle.

Jak bylinka vypadá

Lomikámen zrnatý (Saxifraga granulata) je vytrvalá, trsnatá bylinka, která dorůstá až 50 cm. Pod zemí má oddenek, ze kterého vyrůstají pacibulky, které mají rovněž léčivé účinky. Jinak se sbírá nať, a to na přelomu jara a léta. Bylinka má bíle zbarvené květy a plodem je tobolka.

Kde roste

Bylinka miluje sušší louky a pastviny (dobytek ji kupodivu nespásá) a může růst i ve světlých lesích. Vyskytuje prakticky celé Evropě – od Španělska až po Rusko.

Co bylinka obsahuje

lomikamen
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Lomikámen obsahuje zejména třísloviny, hořčiny a pryskyřici.

Na co se používá

V minulosti se používaly pacibulky na močové a další kameny. Dnes se používá spíše nať, a to nejen na různé kameny, které se mohou v lidském těle vyskytovat, ale také na zvětšenou prostatu, proti zahlenění dolních cest dýchacích, při onemocněních jater a ledvin. Zevně se pak používá odvar proti nedoslýchavosti, na bolesti očí a uší nebo při padání vlasů.

Čaj z lomikamene proti močovým, žaludečním a žlučníkovým kamenům

2 kávové lžičky nati lomikamene zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2 až 3 šálky denně. Bylinka nemá žádné vedlejší účinky, a tak může kúru podstoupit i dlouhodobě nebo opakovaně.

Směs čaje na žlučníkové kameny

Na žlučníkové kameny funguje i následující směs čaje: Smícháme 40 g nati lomikamene, 30 g listu máty, 40 g natě vlaštovičníku, 30 g natě řebříčku a 40 g natě jablečníku. Důkladně promícháme. 1 polévkovou lžíci této směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2x denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here