Lnice květel: Tato zajímavá bylinka dostala své jméno díky podobnosti svých listů s listy lnu. A zatímco ve středověku se používala velmi hojně, dnes je trochu opomíjena, i když díky vzrůstajícímu zájmu o přírodní léčení a bylinky zase pomalu přichází do povědomí lidí.
Kde lnice roste
Bylinka roste po celé Evropě kromě severu, najdeme ji i v Asii a částečně také v Severní Americe. Najdeme ji především na suchých, slunných místech, u okrajů cest, na náspech i na loukách.
Co sbíráme
Sbíráme kvetoucí nať, ze které se dá udělat čaj (nálev) nebo tinktura. Na čaj se většinou používá směs bylin, protože lnice sama o sobě nemá příliš valnou chuť.
Magické účinky
Když jsme v úvodu zmínili magické účinky, tak pro ty se lnice opravdu používala již od středověku. Tato rostlina sloužila jako ochrana proti zlým kouzlům a čarám. Dávala se také do kolébky miminek jako ochrana před nemocemi.
A jaké účinky má doopravdy
Lnice má především protizánětlivé, močopudné, žlučopudné a projímavé účinky. Pomáhá při zánětech jater, ledvin, při onemocnění dýchacích cest, tlumí veškeré křečové bolesti (při průjmu, kolikách, žlučníkových i ledvinových záchvatech). Pomáhá při žloutence, pomáhá i při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Zajímavé je, že snižuje křehkost cév.
Zevně potom pomáhá při hemeroidech, očních zánětech nebo svrabu. Stejně tak může napomoci při křečových žilách, používá se ke gynekologickým výplachům, na vyrážky nebo nečistou pleť.
Čaj (nálev)
Nálev si připravíme z 1 dílu lnice + 1 dílu pampelišky + 1 dílu kopřivy a zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat. Potom přecedíme, necháme vychladnout a pijeme 3x denně při výše uvedených obtížích.
Tinktura
Kvetoucí nať lnice napěchujeme do nádoby a zalijeme 40% lihem nebo podobným alkoholem. Zavíčkujeme a necháme stát asi 3 týdny. Můžeme občas protřepat. Poté přecedíme do tmavých lahviček a uchováváme v chladu a temnu. Používáme 20 kapek 3x denně nejlépe na kostce cukru při křečových bolestech, zánětech jater nebo ledvin.