Lněné semínko pomůže s chronickou zácpou. Jak ho užívat a co vše obsahuje?

lnene seminko
Zdroj foto: pixabay

Zácpou trpí v dnešní době mnoho lidí, problémy s pravidelným vyprazdňováním jsou daleko častější, než by se mohlo na první pohled zdát. Nekupujte projímadla, ale zkuste to nejdříve osvědčenou přírodní cestou. Lněné semínko vám může prokázat velkou službu.

Zácpa (obstipace) je porucha střevní motility a můžeme ji definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožností se vyprázdnit přirozenou cestou. Příčin může být několik, například různé choroby, ale mnohem častěji jsme na vině sami. Nedostatek tekutin a vlákniny, zanedbávaný pohyb nebo jen to, že nerespektujeme přirozené rytmy našich tělesných funkcí.

seminka
Zdroj foto: pixabay

Problém se snažíme vyřešit jednoduchou cestou a zajdeme do lékárny pro projímadlo. To může skutečně v počátku pomoci, ale střevu tím zaděláváme na další problémy. Navíc je to návykové. Existují však mnohem šetrnější a přirozenější metody, takovým příkladem je konzumace lněného semínka.

Len setý (Linum usitatissimum) je prastará kulturní plodina, pravděpodobně byl vyšlechtěn z jiného typu lnu. Pěstuje se po celém světě. Občas zplaňuje na mezích a podél cest. Jednoletá rostlina je vysoká 30-120 cm. Lodyha je přímá, větví se až v květenství.

Kvete od června do srpna blankytně modrými kvítky. Kořen je tenký a dlouhý. Plod představuje kulovitá tobolka, která je hnědá a asi 5 mm velká. Lístky vyrůstají střídavě a jsou úzké. Kromě lidového léčitelství najde své uplatnění i v kuchyni, zejména do pečiva, kaše, müsli, jogurtů nebo polévek.

Jaké má len účinky

Hlavními složkami semen jsou dvě látky, sliz (ten najdeme hlavně v šupinách semen) a lněný olej. Významný je i obsah bílkovin, lněný olej se využívá zejména za studena lisovaný. Lněné semínko není přímo projímadlo, ale díky obsahu slizu a lněného oleje, stolice lépe prochází střevy. Navíc slizové látky vstupují do nestrávených zbytků ve střevech, zvětšují jejich objem a nutí tak střevo k pohybu. Sliz také obalí sliznici a tím má možnost se regenerovat.

Lněné semínko se užívá čerstvé, buď celé, ale ještě lepší je ho nadrtit. Pokud má účinkovat na střeva, není vhodné ho den předem namáčet. Důležité je, aby zvětšilo svůj objem až v trávicím traktu. Běžná dávka je 1-2 kávové lžičky 3 x denně. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim.

V případě akutní zácpy můžete použít 2 polévkové lžíce a dostatečně zapít. Lněné semínko není projímadlo a potřebuje svůj čas, vydržte alespoň dva týdny, než se začne účinek projevovat. Po úpravě stolice semínko nevysazujte, můžete snížit dávkování. Lze ho užívat dlouhodobě.

Semínko není pouze výborným prostředkem pro úpravu trávení, ale má další zajímavé účinky. Je také významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty napomáhají zdravému srdci, cévám a imunitnímu systému. Pravidelným užíváním prospějete svým vlasům a kůži.

Lněný olej lze využívat zevně, na popraskanou kůži, vředy a lupénku. Chrání sliznice trávicího ústrojí, v případě zánětu sliznice žaludku je naopak vhodné semínka namočit před konzumací. Tento způsob může pomoci i při žaludečních vředech.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here