Lípa je pozoruhodný strom, dokáže růst stovky let a stala se symbolem Slovanů. Byla jí přisuzována ochranná síla a věřilo se, že chrání před zlými silami. Když kvete, je koruna obsypána včelami a omamně voní. Má také velkou léčivou sílu.
Lípa (Tilia) je 30-40 m vysoký strom. V našich podmínkách se setkáme s lípou velkolistou (Tilia platyphyllos) a lípou srdčitou (Tilia cordata), obě jsou si velmi podobné a mají stejné léčivé využití. Ve stáří bývá mohutného vzrůstu, lípa velkolistá může mít listy až 12 cm velké, květenství má 3-9 lístků a plody jsou velmi tvrdé.
Lípa srdčitá má listy okolo 5 cm, květenství je tvořeno 5-15 kvítky a dozrálé plody jsou na omak měkké. Oba druhy najdeme ve vlhkých roklinách, bučinách, v lužních lesích a na suťovištích. Lípy jsou taktéž velmi oblíbenou součástí parků. Vyhovují jim humózní a živné půdy.
Kdy sbírat a co vše obsahuje
Lípové květy lze sbírat od konce května zhruba do července. Sbírají se květy i s přilehlým blanitým listenem, ideálně v době, kdy je zhruba polovina kvítků v květenství rozvitá. Počkáme si na suché a slunné počasí a samozřejmostí je místo daleko od rušných cesta a silnic.
Květy obsahují flavonoidy, saponiny, třísloviny, glykosidy a kyselinu P-kumarovou, která podporuje vypocení a uvolňování toxinů z těla. Nasbíranou úrodu sušíme ve stínu nebo v sušičce do 350 C. Skladujeme v dokonale těsnící nádobě, v suchu a temnu.
Blahodárné účinky lipového čaje
Lipový čaj je výborný prostředek proti chřipce a dalším respiračním nemocem. Díky obsažené kyselině má silný potopudný účinek a podporuje tedy vypocení a snižování horečky. Ten může být poměrně intenzivní, proto je dobré pít dostatečné množství tekutin.
Květy jsou součástí směsi na průdušky a proti kašli, pomáhá proti zahlenění. Působí protizánětlivě, mírně ředí krev a působí preventivně proti infarktu myokardu, mozkové mrtvici a angině pectoris.
Účinky má na trávicí systém, uvolňuje křeče žaludku a střev, působí proti nadýmání a zácpě, zlepšuje trávení. Kombinovat se dá například s heřmánkem, mátou nebo fenyklem. Výtažky z lipového čaje mají uklidňující účinky, pomáhají bojovat s nespavostí, stresem a depresemi.
Příprava lipového čaje
Lipové květy jsou dostupné jak v přírodě, tak v lékárně či specializovaném obchodě. Příprava je jednoduchá, jednu lžičku byliny zalijeme 250 ml vody a necháme 10-15 minut zakryté luhovat. Pijeme 3 – 4x denně.
Lipový likér
- 1l vody
- 500 g cukru
- 1l vodky
- 3 větší hrsti čerstvých lipových květů
Do alkoholu naložíme lipové květy a necháme 2 týdny působit. Po uplynutí doby scedíme. V jednom litru vody svaříme půl kila cukru. Macerát zředíme cukerným odvarem. Necháme ještě několik týdnů uzrát. Popíjíme při potížích.