Lichořeřišnice si poradí i se zlatým stafylokokem

lichorerisnice

Známe ji především jako okrasnou rostlinku na záhonu nebo prostředek pro přípravu falešných kaparů. Ale už málokdo ví, že lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika vůbec.

Řád brukvotvaré (Brassicales), čeleď lichořeřišnicovité (Tropaeolaceae), rod lichořeřišnice (Tropaeolum). Také je vaše botanická příručka takhle strohá? Možná ještě přidá fakt, že lichořeřišnice se původně vyskytovala jen v jižní Americe, ale dnes roste prakticky všude vyjma polárních oblastí. A zahradníky rozhodně nelákají jenom její pestrobarevné květy…

Spousta užitečných věcí v jednom balení

Pokud byste chtěli z listů a květů lichořeřišnice vzít pět nejprospěšnějších věcí, byly by to jistě:  vitaminy C, D, železo, éterický olej a kyselina šťavelová. Zejména množství železa je ohromující. Čaj ze dvou lžiček lichořeřišnice je tajným tipem pro všechny, kteří trpí chudokrevností. Stačí ráno uvařit, nechat deset minut vylouhovat a vypít.

Kúru lze opakovat prakticky do omrzení, ovšem s jednou podmínkou. Může trvat dva týdny „v kuse“, a pak je nutné lichořeřišnici na týden vysadit. A pak znovu a zase dokola. Bez omezení.

A pokud si uděláte čaje víc, což rozhodně doporučujeme, využijete ho i k vyplachování dutin. Má dezinfekční, protizánětlivé a harmonizační účinky. Pomůže při zánětech močového ústrojí i nepříjemných infekcích.

Na co všechno se hodí lichořeřišnice?

Ale pojďme si raději úctyhodný seznam jejích zdravotních účinků vypsat do přehledného seznamu. Rozhodně na něm nesmí chybět:

  • při zánětech dýchacích a močových cest,
  • rekonvalescence po nemoci,
  • problémy s lupy máte lupy,
  • při nedostatku železa,
  • při pocitu studených končetin,
  • potíže s vypadáváním vlasů,
  • trápení se silnou nebo nepravidelnou menstruaci,
  • u obtíží s krvácením dásní,
  • ve chvíli, kdy se na těle se snadno tvoří modřiny,
  • při rýma, nachlazení a chřipka,
  • při slabé imunitě,
  • jestliže trpíte na akné nebo ekzémy.

Podle odborných studií si šťáva z lichořeřišnice dokáže poradit i s koloniemi zlatého stafylokoka. Ovšem pozor, jestliže se rozhodnete vsadit na její léčivé účinky, neměli byste celé období lichořeřišnicové kúry užívat alkohol – stejně jako u běžných antibiotik. Kromě zlatého stafylokoka je skvělá také proti salmonele apod.

Od listů až po semena

Kromě sušení kvetoucí natě lze lichořeřišnici využít i při mnoha jiných příležitostech. Například čerstvé listy a květy se často přidávají do zeleninových salátů, omáček, polévek či pomazánek. A hodí se dokonce i do ovocných salátů! Květy ozdobí jednohubky i pohár s alkoholickými likéry. Mají neutrální chuť, takže s nimi chybu určitě neuděláte ani u šampaňského.

Chuť listů pak připomíná řeřichu a můžete je klidně konzumovat i jen tak. A natrháte-li ještě zelená poupata, můžete je posléze naložit jako kapary a použít obdobným způsobem.

A máte-li čerstvé natě dostatek, vylisujte z ní světle zelenou šťávu. Je ideální třeba pro aplikaci na poraněnou pokožku – má totiž dezinfekční účinky. Pomáhá také proti vypadává vlasů a tvorbě lupů. Stačí ji natírat na pokožku hlavy 1x denně.

Květina zasvěcená slunci

Ano, přesně tak lichořeřišnici dávní obyvatelé Jižní Ameriky pojmenovali. A není divu, vždyť při pěstování na slunečných místech dokáže zaplavit své okolí doslova záplavou barev! Ovšem výše zmíněnou lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus) byste u jihoamerických indiánů hledali jen stěží. Mnohem významnější je pro ně lichořeřišnice hlíznatá (Tropaeolum tuberosum). Její hlízy jsou jedlé a poměrně chutné. Pěstuje se velmi snadno a je nenáročná na živiny – v mnoha oblastech tak nahrazuje jen obtížně pěstovatelné brambory. S jejím pěstováním začali podle archeologických nálezů už staří Inkové.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here