Lichořeřišnice je zázračná bylinka hlavně proti bakteriím

lichorerisnice kvet
Zdroj foto: pixabayylinky

Lichořeřišnice větší je silné přírodní antibiotikum, které působí proti všem kmenům bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou nejčastějšími původci zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest vůbec. Vyzkoušejte ji a uvidíte.

Účinné látky

Nejdůležitějšími účinnými látkami lichořeřišnice jsou silice, které mají bakteriostatické účinky. Semena pak obsahují draslík, olej a bílkoviny.

Na co všechno lichořeřišnice působí

Kromě silných antibiotických, antivirových a antibakteriálních účinků se lichořeřišnice používá při infekčních chorobách horních i dolních dýchacích cest, při chřipce, zánětu průdušek, astmatu, infekci močových cest a vůbec při všech akutních i chronických zánětech. Lichořeřišnici lze použít i při léčení chorob způsobených zlatým stafylokokem. Lichořeřišnici můžete použít i současně s antibiotiky, protože podpoří jejich účinek a může zkrátit i dobu léčby.

Rovněž podporuje trávení a čistí krev. Tato bylinka je také dobrým prostředkem proti vypadávání vlasů, proti lupům a užívá se i pro podporu růstu vlasů.

lichorerisnice
Foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Jak lichořeřišnici užívat

Pokud máte lichořeřišnici na zahradě, můžete ji jíst v syrovém stavu, a to jak list, květ, tak i plod (semena), vše se dá zpracovat do salátů, pomazánek nebo jako ozdoba na namazaný chléb.

Semena naložená do octa a soli se používají jako falešné kapary.

Čaj: z květů i listů si můžete uvařit čaj, když polévkovou lžíci bylinka zalijete 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíte, necháte mírně zchladnout a pijete až 2 šálky denně. Lepší je lichořeřišnice v syrovém stavu než sušena, protože sušením ztrácí částečně své účinky.

Čaj ze semen lichořeřišnice:  1 čajovou lžičku čerstvých nebo sušených semen zalijete šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat. Po přecezení se užívá 3x denně v akutních případech nebo 1x denně pro prevenci.

Tinktura ze semen: Semena rozdrtíte či rozemelete, nasypete do sklenice a zalijete 60% alkoholem. Nádobu dobře uzavřete a necháte po dobu 4–6 týdnů macerovat. Občas protřepte. Po uplynutí času tinkturu přeceďte přes plátýnko nebo hustý cedníček a užívejte 20 kapek denně před jídlem při výše uvedených obtížích.

Odvar proti lupům a na růst vlasů: 2 hrsti nati dejte do 1 litru studené vody, přiveďte k varu a přikryté vařte na mírném ohni 10 minut. Potom nechte ještě asi 15 minut louhovat. Používejte po umytí vlasů jako poslední opláchnutí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here