Voňavý libeček poslouží nejen v kuchyni, ale dokáže s naším tělem doslova divy. Nyní je vhodná doba jeho sběru a následného zpracování. Jak libeček sklízet, sušit a uchovat na zimu?
Libeček se vyznačuje typickou vůní. Nabízí pestré využití v kuchyni. Rovněž díky obsaženým látkám je skvělou léčivkou na řadu zdravotních problémů. Jen pozor na to, že není vhodný pro těhotné ženy. V léčitelství se používá celá rostlina, a to včetně semen i kořene. Nicméně znamenitou službu vám prokáží i listy, které potlačují nadýmání, mají příznivý účinek na činnost žlučníku i močového ústrojí. Čaj z listů se pije při revmatismu a dně. V případě, že se chcete zbavit pigmentových skvrn, tak na ně aplikujte rozetřený list s trochou oleje.
Libeček není jen koření
Považuje se totiž i za rozmanitě účinnou drogu. Můžete s ním dokonce okouzlit svou vysněnou lásku. Ptáte se, jak? Žena si má dát lísteček libečku pod levé ňadro a vyvolenému ho pak nenápadně strčit do kapsy.
Kdy a jak sbírat libeček
Sklízet listy, nať, semena i kořen libečku můžete až do listopadu. Je dobré sklízet brzy dopoledne, jakmile rostlina oschne od ranní rosy. Listy je vhodné sklízet za slunečného počasí, kdy je obsah prospěšných látek v rostlině nejvyšší. Listy otrhávejte u rostlin, které ještě nevykvetly, protože pak hořknou. Rostlině vždy musí zůstat střed, aby mohla opět obrazit.
Využití libečku v kuchyni
Libeček se při vaření používal kdysi a nejinak je tomu i dnes. Pro mnohé je znám zejména jako nedílná součást při vaření brambor. Avšak nabízí mnohem pestřejší využití. Dá se přidat do spousty jídel, kterým dodá jedinečnou chuť. Hodí se do polévek, omelet, salátů, omáček, pomazánek, paštik, dušeného hovězího masa či mletého masa apod. Samozřejmě nejlepší je v čerstvém stavu, kdy z něj získáte nejvíce prospěšných látek. Abyste mohli libeček používat i v zimě, je třeba ho zpracovat. Jak?
Sušení a mražení
Jednou z možností, jak libeček uchovat i na zimu či zkrátka na horší časy, je sušení. Listy se suší při teplotě do 40 °C. Jedině tak si uchovají vůni a barvu. Suší se v průvanu ve stínu, nebo elektrické sušičce. Celé stvoly je možné svázat do tenkých svazků a sušit v dobře větraném tmavém prostoru, například na půdě. Po usušení je nutné uchovávat v neprůhledné nádobě. Takto vydrží zhruba rok.
Mražení je dalším vhodným a účinným způsobem. Opláchnutý a nasekaný libeček napěchujte do obalu, například od mléka. Zmrazená bylina jde z obalu dobře vyklopit a ostrým nožem můžete odříznout potřebné množství při vaření. K tomu uchování v hranatých krabicích šetří i místo v mrazáku. Zmrazený libeček dávejte do jídel až v samém závěru, nevařte ho. Díky tomu se kvalitou vyrovná čerstvě sklizenému a uchová si aroma i chuť.
Zdroj: denik.cz, ireceptar.cz