Libeček není jen do polévek

libecek
Zdroj foto: pixabay

Libeček je skvělou bylinkou na dochucení polévek, brambor apod. Obsahuje také mnoho vitamínů a stopových prvků (vitamíny A, B, C, draslík…). Je silně močopudný a má i mnoho jiných zdraví prospěšných účinků. Jak jej tedy v kuchyni a domácí lékárně nejlépe využít?

Libečková sůl

Zcela jednoduchým přípravkem, který pak využijete při běžném vaření, je libečková sůl. Nať libečku (můžeme přidat i petrželovou nať a/nebo majoránku) smícháme se solí a dáme do mixéru. Rozmixujeme, až se bylinky zcela rozmělní. Naplníme do skleniček a uchováváme v suchu. Libečkovou solí dochucujeme polévky, omáčky, ale i saláty a pomazánky dle potřeby.

Sušený libeček

Natě libečku si můžeme za slunného počasí ostříhat, nastříhat na menší kousky a usušit. Budou se nám hodit na zimu.

libecek list
Zdroj foto: pixabay

Mražený libeček

Tuhé stonky a natě zase můžeme zamrazit – ty se hodí na vývary, které budeme v zimním období vařit.

Čaj z libečkového semínka

Na celkové posílení organismu (při jarní únavě, po chřipce či nachlazení) si uvařte čaj ze semínek této rostliny. Cca ½ lžičky drcených semínek libečku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 1 až 2x denně. Neměl by se používat dlouhodobě, ani v těhotenství a není vhodný pro děti.

Koupel z libečkové natě při revmatismu

Při revmatických onemocněních by se vám mohla hodit tato koupel: Hrst čerstvé nati libečku vložíme do hrnce se studenou vodou (asi 1 litr), přivedeme k varu, vaříme asi 5 minut, necháme vychladnout. Přecedíme a nalijeme do koupele teplé 38 °C a koupeme se 15 minut.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here