Libeček – trochu opomíjené koření. Jaké má léčivé účinky?

Libeček sice již dávno používaly naše babičky, avšak zdá se, že my jsme na něj trochu pozapomněli, protože pěstujeme spoustu jiných druhů bylinek a koření. Ale dejte libečku ještě šanci a zasaďte jej do své bylinkové zahrádky. Uvidíte, že vám přinese mnoho užitku a radosti.

Odkud pochází

Libeček původně pochází z Přední Asie, odtud se však již ve středověku rozšířil do Evropy a dnes se pěstuje běžně po celé Evropě i u nás.

Jak libeček pěstovat

Pěstování libečku je snadná záležitost. Můžete jej vysít nebo vysadit – s výsevem začněte brzy na jaře, nebo naopak na podzim (v říjnu). Sázení je vhodné také zjara (duben – květen). Nezapomeňte, že libeček dorůstá úctyhodné výšky – až 1 metr, takže vám bohatě stačí jedna rostlina. Pokud jej chcete pěstovat na bylinkové zahrádce, dopřejte mu dostatek místa, mimo jiné také proto, aby nestínil ostatním rostlinám. Jinak potřebuje slunné nebo polostinné stanoviště, bohatou propustnou půdu a v případě velkého sucha dostatečnou zálivku.

Jaké má libeček léčebné účinky

Možná vás překvapí, že kromě koření pěstováním libečku získáte i bylinku, která má skutečně prokazatelně léčivé účinky. Například je močopudný, doporučuje se při ledvinových a močových kaméncích, při infekcích močových cest a potížích se žlučníkem. Také podporuje zažívání, čistí organismus tím, že jej zbavuje nežádoucích látek (hodí se tedy i na jarní detox). Léčivý je i kořen libečku, který se používá zevně jako odvar při špatně se hojících ranách, artróze, revmatu a plísňových onemocněních kůže.

A libeček v kuchyni

Tradičně je přidáván do polévek – bramboračky i do vývarů, do omáček, hodí se však i k pečenému masu nebo jako dochucení různých salátů a pomazánek. Semínka můžete použít do nakládané zeleniny – třeba okurek apod. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here