Levandule – užitečné vlastnosti a použití

Levandule je aromatická bylina, známá od starověku. Příkladně kadidlo pro šlechtice bylo vyrobeno z levandulového esenciálního oleje. V roce 1922 vědci objevili parfém z levandule v hrobce Tutankhamena – jeho vůně se zachovala 3000 let. Podle legendy během vyloučení z ráje Adama a Evy jím Ježíš dal levandule, aby potěšily duši a ulehčily životní potíže.

Kde levandule roste

Levandule je trvalkou kvetoucí po celé léto, která úspěšně v našich podmínkách přezimuje. Léčivá levandule roste i na jihu Ruska – na Krymu, na jihu Evropy, na Kanárských ostrovech, v Africe, Austrálii a Indii mezi horami a stepi. Rostlina se nebojí sucha a miluje teplo.

Chemické složení

Ve středověku se do parfémů přidával esenciální olej z levandule a rozmarýnu. Lidé věřili, že takové parfémy přispívají k věčnému mládí a zachovají ženské kouzlo. Parfém byl jako první vyroben pod názvem „Maďarská voda“ a nejprve se objevil u evropských žen.

Levandule obsahuje:

Linalool (terpenový alkohol) má uklidňující a protizánětlivý účinek.

Horní část obsahuje cineol, geraniol, borneol, kumariny.

Cineol se používá ve farmaceutickém průmyslu při výrobě expektorantů a antiseptik.

Geraniol a borneol zvyšují aromaterapeutický účinek levandulového oleje.

Kumariny zabíjejí bakterie a parazity, takže infuze z květin se používá při léčbě pedikulózy, parazitů a červů.

Kořeny levandule obsahují asi 12% taninů a pryskyřičných sloučenin, které lze použít při vdechování a opláchnutí horních cest dýchacích.

Užitečné a léčebné vlastnosti levandule

Ve středověku se věřilo, že levandule má magické vlastnosti. Pověrčiví Římané vyráběli kříže ze suchých květenství, které nosili na sobě, nebo visely nad vchodem do domu, aby vystrašily zlé síly.

Léčivé vlastnosti levandule jsou stále využívány:

Při nespavosti a stresu. Esenciální oleje uklidňují nervový systém. Do ložnice vložte vázu s větvičkami levandule nebo do lůžka přidejte pár kapek oleje. Aromaterapie pomůže zmírnit napětí a únavu po náročném pracovním dni.

Při zánětu a bolestí. Léčivé vlastnosti levandule zmírňují bolest a snižují zánět. Infuze z květů rostlin se používá při léčbě kožních onemocnění, nachlazení a migrény. Taníny a pryskyřice ulehčují zánět a podráždění dýchací sliznice. Zineol má antiseptické vlastnosti, neutralizuje bakterie a podporuje rychlé hojení ran. Zklidňující a tonizující vůně oleje uvolňuje napětí, stimuluje krevní oběh a zmírňuje bolesti hlavy.

Poradí si s chladem a kašlem. Tinktura květin je užitečná pro nachlazení a chřipku. Kineoleum a taniny odstraňují hlen z plic, odstraňují zánět a zabraňují kašli.

V kosmetologii. Přidáte-li k pleťovému mléku pár kapek levandulového oleje, póry se stanou čistšími, zamezíte zánětům a podráždění. Levandulová voda pomáhá vyrovnat se s akné na obličeji, čistí póry a snižuje zánět.

Na lupy a mastné vlasy. Starověcí Římané používali vlastnosti levandule pro vlasy. Olej byl přidán do produktů pro mytí hlavy. Pokud přidáte několik kapek esenciálního oleje do šamponů a vlasových kondicionérů, zmizí svědění a lupy. Vlasy budou měkké a lesklé.

Kontraindikace levandule

Levanduli nelze použít:

  • U kožní léze. Použití oleje na otevřenou ránu způsobuje popáleniny a podráždění;
  • těhotných a kojících žen. Olej obsahuje linalyl acetát, který způsobuje alergie;
  • pro citlivou pokožku – vyvolává podráždění, suchost;
  • u lidí trpících alergii;
  • u lidí s nedostatkem jódu a železa. Rostlina obsahuje geraniol a borneol, zabraňující absorpci stopových prvků;
  • hormonální poruchy a rakovina;
  • děti do 16 let.

Jak používat levanduli

Forma aplikace závisí na nemoci.

Čaj

Na 2 polévková lžíce suché levandule se nalijte 250 ml. vroucí vody. Nechte vyluhovat 10-15 minut.

Pití nápoje zlepšuje výkon mozku, stimuluje nervové buňky a zlepšuje stav těla.

Pokud berete léky, před použitím levandulového čaje se poraďte se svým lékařem. Pití čaje ve velkém množství způsobuje bolesti žaludku.

Tinktura

Sušené byliny se skladují ve skleněné nádobě.

Použijte:

25 gr. sušená levandule;

25 gr. sušené listy máty;

25 gr. sušená majoránka.

Způsob přípravy:

Použijte směs bylin – 1 čajovou lžičku na 250 ml. vroucí vody. Nechte vyluhovat 10-15 minut.

V lidové medicíně se levandulová tinktura používá k úlevě od stresu a k normalizaci tlaku. Pomáhá s poruchou trávení a zmírňuje nespavost.

Aromaterapie

Levandulový esenciální olej uvolňuje tóny svalů a zmírňuje stres. V ložnici použijte aromatickou lampu a přidejte pár olejových kapiček. Pro aromaterapii jsou ideální sušené větvičky nebo čerstvě sklizené.

Do lůžka můžete přidat pár kapek oleje – pikantní vůně vám pomůže usnout.

Koupel

Chcete-li zmírnit únavu, dejte si lázeň s levandulovým olejem. Na 100 litrů teplé vody přidejte 30 kapek. Levandule pomůže uvolnit a zmírnit únavu. Takové koupele zlepšují krevní oběh a normalizují krevní tlak. Levandule pomáhá s vysokým pulsem.

Káva

Uvařte si svou oblíbenou kávu a na špičku nože přidejte do ní sušené květiny. Rostlina dává kávě špičkovou chuť.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here