Léčivý sléz. Víte, jaké má tato bylinka léčivé účinky?

Kdo by neznal slézplazivé keříky s nafialovělými květy, které rostou hodně v zahradách, na loukách, mezích i při krajích lesů? Víte ale, co se sbírá a kdy a na jaké neduhy je tato bylinka dobrá?

Jaké druhy slézů známe

Kromě nejrozšířenějšího slézu lesního (Malva sylvestris) se můžete setkat ještě se slézem přehlíženým (Malva neglecta), slézem maurským (Malva Mauritiana)a slézem pižmovým (Malva Moschata). Nenechte se však zmást různými názvy, protože všechny druhy slézů mají přibližně stejné účinky. (Podobné účinky mají i květy proskurníku anebo okrasných topolovek.)

Co se sbírá a proč

U slézů se sbírá květ, list i kvetoucí nať. Všechny části rostliny je možné používat jako čerstvé, ale také je usušit. Sléz – jak již sám název napovídá – obsahuje zejména slizy, dále pak třísloviny, organické kyseliny, antokyanová barviva, vitamíny C, B a A.

Co sléz léčí

Sléz léčí zejména sliznice po celém těle – v ústech, žaludku, střevech… Používá se vnitřně jako čaj (nálev) i zevně jako obklady, kloktadla, a dokonce i jako klystýr. Kromě vnitřních sliznic pomáhá léčit i pokožku, pomáhá např. u atopického ekzému u dětí nebo u svědivých stavů kůže.

Čaj proti bronchitidě

1 díl slézu + 1 díl listu jitrocele + 1 díl semene fenyklu + 1 díl nati mateřídoušky smícháme a lžíci této směsi zalijeme 0,5 litrem vroucí vody. Louhujeme cca 10 minut, přecedíme a pijeme až 3 šálky denně. Dětem můžeme přisladit medem.

Čaj proti křečovým žilám

1 díl slézu (nati) + 1 díl nati řebříčku + 1 díl listů pampelišky zalijeme 0,25 vroucí vody. Louhujeme cca 5 minut. Scedíme a pijeme až 2 šálky denně, nejlépe před jídlem. Nepoužíváme déle než 2 měsíce.

Obklady ze slézu pro slzící oči

1 lžičku květů slézu přelijeme šálkem vroucí vody, louhujeme 5 minut, přecedíme a vychladíme. Do odvaru namáčíme vatové tamponky a přikládáme na slzící oči až 3x denně. bylinkopedie koupit bylinky a produkty  

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here